فرانسه برنده یکی از پرسودترین قراردادهای دفاعی جهان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فرانسه برنده یکی از پرسودترین قراردادهای دفاعی جهان شد

استرالیا روز سه شنبه اعلام کرد که شرکت فرانسوی «د س ان اس» (گروه صنعتی متخصص در انرژی و دفاع دریایی) در رقابت با آلمان و ژاپن، برنده مناقصه ساخت نسل جدید زیردریایی در استرالیا شده است. وزیر دفاع فرانسه از این قرارداد طولانی مدت بعنوان ازدواج فرانسه و استرالیا برای ۵۰ سال یاد کرده است.

مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا درباره این مناقصه که یکی از پرسودترین قراردادهای دفاعی جهان محسوب می شود، گفت: «این زیردریایی ها، پیچیده ترین زیردریایی ها خواهد بود که در جهان ساخته شده است و آنها اینجا در استرالیا با ایجاد شغل برای استرالیایی ها، با سبک استرالیایی و متخصصان استرالیایی ساخته خواهد شد و این پروژه امنیت آینده ما و سیاستهایی که پیش خواهیم گرفت را تضمین می کند.»

بر اساس این قرارداد فرانسه ۱۲ زیردریایی نسل جدید را در آدلاید در جنوب استرالیا تولید خواهد کرد. مبلغ این قرارداد ۴۳ میلیارد دلار (۳۴ میلیارد یورو) گزارش شده است و دولت استرالیا و فرانسه می گویند این قرارداد هزاران شغل در دو کشور ایجاد می کند.

شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی ژاپن و کاوازاکی نخستین کاندیدا برای این قرارداد بودند اما بی تجربگی در معاملات دفاع جهانی و بی میلی اولیه برای تولید زیردریایی در استرالیا باعث شکست آنها در این رقابت شد که ضربه سنگینی برای صنایع نوپای دفاعی ژاپن به حساب می آید.

استرالیا با افزایش بودجه دفاعی خود در پی حفاظت از منافع استراتژیک و تجاری خود در آسیا و اقیانوسیه است در این منطقه، ایالات متحده آمریکا و متحدانش با قدرت نوظهوری چون چین دست و پنجه نرم می کنند. وزیر دفاع استرالیا گفته است که این زیردریایی ها بخش مهمی از ظرفیت نیروهای دریایی این کشور تا ۲۰۶۰ میلادی و پس از آن خواهد بود.