محسنی اژه ای درباره امید کوکبی: افراد داخل زندان هم مانند افراد دیگر مریض می‌شوند

محسنی اژه ای درباره امید کوکبی: افراد داخل زندان هم مانند افراد دیگر مریض می‌شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضایی روز یکشنبه ۵ اردیبهشت ماه در یک نشست خبری درباره پرونده های قضایی و سیاسی متعددی اظهار نظر کرد. او در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره وضعیت امید کوکبی فیزیکدان زندانی که به دلیل ابتلا به سرطان در زندان و یکی از کلیه هایش با عمل جراحی از بدن او خارج شده گفت: «فراد داخل زندان هم مانند افراد دیگر مریض می‌شوند. اگر در داخل زندان امکانات زندان باشد که معالجه می‌شود در غیر این صورت به بیرون منتقل می‌شود. در مورد وی یادآور می‌شوم که در بیمارستان تحت درمان است.»

سه روز پیش سازمان دیدبان حقوق بشر از مقامات مسئول ایران خواست تا امکان دسترسی فوری امید کوبی به مراقبت های درمانی را تضمین کنند. امید کوکبی که پژوهشگر فیزیک در مقطع دکترا در دانشگاه آستین تگزاس است، در سال در سال ۱۳۸۹ هنگام بازگشت از آمریکا به ایران در فرودگاه بازداشت و سپس به اتهام هایی چون «ارتباط با دولت متخاصم» و «کسب مال نامشروع» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. او هنگام دادرسی و پیش از آن اعلام کرد که اعترافاتش در زمان بازجویی تحت فشار بوده است.

طی سه روز گذشته و پس از انتشار این خبر که آقای کوکبی بر اثر ابتلا به سرطان کلیه خود را از دست داده است، در شبکه های اجتماعی موج گسترده ای از درخواست آزادی او (با هشتگ FreeOmid#) براه افتاد و کاربران این شبکه ها از حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی خواهان اقدام لازم در این زمینه شدند.

انجمن فیزیکدانان آمریکا نیز پس از هشدار دیدبان حقوق بشر در مورد خطراتی که جان امید کوکبی را تهدید می کند، بار دیگر خواهان تامین مراقبت های پزشکی و درمانی مناسب برای این فیزیکدان شدند. آقای کوبی بیش از پنج سال است که در زندان به سر می برد و تا کنون به مرخصی نرفته است. او قبلا گفته بود به خاطر این زندانی شده که حاضر به همکاری در یک برنامه هسته ای نشده است.

سخنگوی قوه قضایی روز یکشنبه گفت: «اگر پزشکی قانونی نظر دهد که حضور یک زندانی در زندان به طور مطلق و یا تحت شرایطی در زندان وضعیت او را تشدید می‌کند تصمیم لازم اتخاذ می‌شود. در این صورت سازمان زندان‌ها و دادیار زندان با نظر پزشکی قانونی می‌تواند شرایطی را فراهم کند و اگر شرایط بیمار طوری باشد که باید قرنطینه شود و به هیچ وجه امکان حضور وی در زندان نیاز نیست، لذا باید در بیمارستان ویژه تحت بستری باشد که همه این امکانات با نظر پزشکی قانونی انجام می‌شود.»

آقای اژه ای در نشست خبری امروز خود همچنین در مورد پرونده قتل ستایش قریشی دختر شش ساله افغان گفت: «به شدت تمام این پرونده قضایی دنبال می‌شود، نظریاتی از پزشکی قانونی درخواست شده که بخشی از آن را دادند و امروز هم قرار بود بخشی را بدهند. بعد از نظریات پزشکی قانونی نسبت به مقتول و قاتل پرونده، اقدامات لازم انجام می‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد