حمایت استادان دانشگاه از برجام و انتقاد از دخالت نظامیان در سیاست

حمایت استادان دانشگاه از برجام و انتقاد از دخالت نظامیان در سیاست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

استادان ۷۲ دانشگاه و موسسه آموزشی در نامه ای به حسن روحانی از توافق هسته ای با قدرت های جهانی و سیاست های رئیس جمهور و دولت او حمایت و از موضع گیری های تقابلی برخی نهادها علیه برجام و سیاست های دولت انتقاد کرده اند.

در این نامه که به امضای ۳۴۷ استاد دانشگاه از سراسر کشور رسیده، آنچه «برخی نهادها» نامیده شده اند، نهادهایی هستند که به فرمان آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی مجاز به دخالت در سیاست نیستند و آشکارا مشخص است که منظور امضا کنندگان نهادهای نظامی در کشور است.

حمله محافظه کاران تندرو در حکومت ایران به برجام و سیاست های دولت روحانی اگرچه از همان اولین روزهای امضای برجام آغاز شد، اما زمانی که رهبر جمهوری اسلامی نتایج مذاکرات و توافق برجام در زمینه تحریم ها را غیر ملموس نامید، این حملات شدت گرفت. پس از اعلام نتایج انتخابات هفتم اسفندماه و پیروزی چشمگیر فهرست های حامی دولت، سیل انتقادها از برجام تندتر شد و حمله به دولت روحانی نه تنها از سوی تشکل های سیاسی محافظه کاران بلکه توسط فرماندهان سپاه و بسیج و رسانه های نزدیک به نهادهای نظامی شدتی بی سابقه به خود گرفت.

در نامه استادان دانشگاه به رئیس جمهور که متن کامل آن روز شنبه ۴ اردیبهشت ماه در سایت کلمه منتشر شده در این زمینه آمده است: «این روزها برخی از نهادهایی که به فرموده امام بزرگوار(ره) مجاز به دخالت در سیاست نیستند، آشکارا به موضع گیری تقابلی در برابر خواست ملت پرداخته و رنج و تعهد غرور آمیز سیاستمداران خبره، متخصص و دل آگاه وزارت امور خارجه کشور عزیزمان را “خود تحقیری” می خوانند و خلاف خواست ملی گام برمی دارند.»

در این نامه ضمن اعلام پشتیبانی از سیاست های داخلی و خارجی دولت روحانی تاکید شده است: «حل و فصل بحران های اقتصادی و رسیدن به شکوفایی اقتصادی بدون شک مستلزم گفتگوی فراگیر ملی در میان نخبگان سیاسی کشور و توسعه روابط بین المللی ایران است. گسترش فضای گفت و گوی ملی، اعتماد به سرمایه های اجتماعی و گسترش مشارکت اجتماعی، به مشارکت در حوزه اقتصادی، افزایش ثروت ملی و ثبات اقتصادی خواهد انجامید.»

پیش از این، حسن روحانی رئیس جمهور در سفر خود به استان سمنان، ضمن انتقاد از عملکرد غیر اخلاقی برخی رسانه ها در حمله علیه برجام و سیاست های دولت گفت: «امروز سه ماه از برجام گذشته است در حالی که برخی فکر می‌کنند سی سال گذشته است» وی تأکید کرد: «در مدت زمان گذشته از برجام گشایش‌های فراوانی در زمینه‌های مختلف ایجاد شده است. یادمان باشد که زمانی که ویرانی رخ می‌دهد، بازسازی و نوسازی زمان‌بر است.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مرتضی بانک، معاون کل نهاد ریاست جمهوری نیز روز یکشنبه پنجم اردیبهشت ماه، در جمع مدیران شرکت خودروسازی سایپا در مورد منتقدان برجام گفت: «کسانی که امروز به عنوان عالم و اندیشمند وارد صحنه شده‌اند و از برجام انتقاد می‌کنند آن روزی که قطع‌نامه‌ها علیه ایران صادر می‌شد کجا بودند؟ این صدا و سیما کدام میزگرد را تشکیل داد که حداقل آن‌ها را نقد کند؟ آنهایی که وقتی قطع‌نامه‌ها بر اساس باورها و تحلیل‌های غلط شان علیه این کشور صادر شد گفتند کاغذ پاره است، امروز کجا هستند؟»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ایران آغاز شد

ایران ذخایر سوخت هسته‌ای خود با خلوص نزدیک به درجه تسلیحاتی را برخلاف انتظارات کاهش داده است

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند