تظاهرات در کاتماندو در آستانه اولین سالگرد زلزله نپال

تظاهرات در کاتماندو در آستانه اولین سالگرد زلزله نپال
نگارش از Euronews

در آستانه اولین سالگرد وقوع زلزله ویرانگر در نپال، بازماندگان هزاران قربانی این حادثه روز یکشنبه یاد جان باختگان را گرامی داشتند. خادگا پراساد اولی،

در آستانه اولین سالگرد وقوع زلزله ویرانگر در نپال، بازماندگان هزاران قربانی این حادثه روز یکشنبه یاد جان باختگان را گرامی داشتند. خادگا پراساد اولی، نخست وزیر نپال نیز با نثار تاج گل در محل برجی که بر اثر زلزله فرو ریخته بود، به قربانیان این حادثه ادای احترام کرد.

سازمانهای امدادرسانی با وجود گذشت یک سال از زلزله همچنان نسبت به خطراتی که از نظر بهداشتی میلیون ها نفر از آسیب دیدگان را تهدید می کند، هشدار می دهند. به گفته این سازمانها پناهگاه های موقت اسکان آسیب دیدگان حتی از حداقل معیارهای لازم برخوردار نیستند.

از سوی دیگر گروهی از معترضان به عملکرد دولت نپال در کاتماندو، پایتخت، با پلیس درگیر شدند. تظاهرکنندگان اعتراض خود را نسبت به تاخیر در بازسازی خانه های ویران شده ابراز داشتند.

با وجود اختصاص چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار کمک های بین المللی به آسیب دیدگان زلزله نپال بخش اعظم این رقم به دلیل مشاجرات سیاسی تاکنون مصرف نشده است.

از زلزله ۷.۸ ریشتری روز ۲۵ آوریل سال ۲۰۱۵ در نپال، به عنوان مخرب ترین سانحه طبیعی در این کشور کوهستانی یاد می شود.

این زلزله باعث تخریب راه های ارتباطی و صدها روستای کوهستانی و همچنین آسیب به یک میلیون خانه شد. این حادثه ۹ هزار کشته و ۲۲ هزار زخمی بر جای گذاشت.

مطالب مرتبط