سفر یک روزه نمایندگان اتحادیه اروپا به ترکیه با هدف کاهش تنش ها

سفر یک روزه نمایندگان اتحادیه اروپا به ترکیه با هدف کاهش تنش ها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به همراه دونالد توسک، رئیس شورای اروپا و فرانس تیمرمن، معاون کمیسیون اروپا روز شنبه وارد شهر غازی عینتاب ترکیه شدند و مورد

آگهی

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به همراه دونالد توسک، رئیس شورای اروپا و فرانس تیمرمن، معاون کمیسیون اروپا روز شنبه وارد شهر غازی عینتاب ترکیه شدند و مورد استقبال احمد داوود اوغلو، نخست وزیر این کشور قرار گرفتند.

این دیدار با هدف تقویت قرارداد بحث برانگیزی انجام شده که ۱۸ مارس به امضای ترکیه و اتحادیه اروپا رسید و هدف از آن دادن امتیازاتی به ترکیه در قبال ممانعت این کشور از ورود مهاجران به اروپا بود.

آنها در این سفر یک روزه از اردوگاه پناهندگان نیزیب، در نزدیکی مرز سوریه نیز بازدید کردند. بر سر در این اردوگاه تابلویی نصب شده بود که روی آن نوشته شده بود: «به بزرگترین کشور میزبان پناهندگان در جهان خوش آمدید.»

این سفر پس از افزایش تنش ها میان ترکیه و اتحادیه اروپا و همچنین میان ترکیه و آلمان انجام می شود.

آنکارا همچنان بر این اتحادیه فشار وارد می کند که روند حذف ویزا برای شهروندان ترک و روند دریافت ۳ میلیارد یورو کمک مالی برای سازماندهی پناهندگان را سرعت بخشند در غیر اینصورت احتمال دارد توافق میان دو طرف به شکست بینجامد.

اما اجرای خواسته های ترکیه برای اتحادیه اروپا ممکن نبوده است بویژه آنکه سیاستهای اتخاذ شده توسط آنکارا از جمله در حوزه آزادی بیان و احترام به حقوق اقلیتها مورد پذیرش اروپا نیست.

خانم مرکل به دلیل موافقت با درخواست ترکیه برای محاکمه یان بومرمان، طنزپرداز آلمانی همچنان از سوی شهروندان و سیاستمداران آلمان تحت فشار است.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا پیش از این گفته بود: «آزادیهای ما، از جمله آزادی بیان، موضوع هیچ نوع چانه زنی سیاسی قرار نخواهد گرفت و آقای اردوغان باید این پیام را بشنود.»

وضعیت زندگی پناهجویان در ترکیه نیز موضوع بحث برانگیز دیگری است که سازمان عفو بین الملل درباره آن هشدار داده است. این سازمان روز گذشته از نمایندگان پارلمان اروپا خواست که چشمهایشان را روی نقض حقوق بشر در ترکیه نبندند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض به محاکمۀ روزنامه نگاران در ترکیه

بحران پناهجویان؛ وزیر خارجه ترکیه: اروپا باید عملگراتر از این باشد

توافق اروپا و ترکیه: کمک به مهاجران یا ضد حقوق بشر؟