بریتانیا نود سالگی ملکه الیزابت را جشن گرفت

بریتانیا نود سالگی ملکه الیزابت را جشن گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بریتانیا نود سالگی ملکه الیزابت را جشن گرفت. روز پنج شنبه، مراسمی به همین مناسبت در قلعه ویندزور، محل اقامت ملکه و خانواده سلطنتی بریتانیا برگزار شد

آگهی

بریتانیا نود سالگی ملکه الیزابت را جشن گرفت. روز پنج شنبه، مراسمی به همین مناسبت در قلعه ویندزور، محل اقامت ملکه و خانواده سلطنتی بریتانیا برگزار شد.

پرنس چارلز، پسر ارشد، ولیعهد و وارث تاج و تخت ملکه نیز در پیغامی رادیویی با خواندن بندهایی از «هنری هشتم»، نمایشنامه شکسپیر، زادروز مادرش را تبریک گفت.

ملکه الیزابت در ۲۱ آوریل ۱۹۲۶ به دنیا آمد، و پس از درگذشت پدرش جورج ششم، در ۶ فوریه ۱۹۵۲ به سلطنت رسید، و تا امروز این مقام را در اختیار دارد. ملکه الیزابت رکورددار طولانی دوره سلطنت در تاریخ بریتانیا است.

به گفته مقامات بریتانیایی، ملکه الیزابت در سلامت کامل به سر می برد و تمایلی به کناره گیری از سمت خود نشان نمی دهد. بنا به نظرسنجی ها، اکثریت مردم بریتانیا نیز خواهان ادامه سلطنت ملکه الیزابت اند.

در حال حاضر، مقام سلطنت در بریتانیا جنبه نمادین و تشریفاتی دارد، و پادشاه و ملکه مسئولیت سیاسی و اختیارات اجرایی ندارند. تصمیمات حکومتی، حتی در مورد بسیاری از موضوعات مربوط به نهاد سلطنت، به نام پادشاه یا ملکه اما به وسیله پارلمان، دولت، و دیگر نهادهای سیاسی کشور اتخاذ و اجرا می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه نخست وزیر بریتانیا از ملکه الیزابت می گویند

ملکه الیزابت نود ساله شد

طولانی ترین دوره سلطنت در بریتانیا برای ملکه الیزابت