Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طولانی ترین دوره سلطنت در بریتانیا برای ملکه الیزابت

طولانی ترین دوره سلطنت در بریتانیا برای ملکه الیزابت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

الیزابت الکساندرا مری، در دوم ژوئن ۱۹۵۳ در حالی که تنها ۲۷ سال داشت، تاجگذاری کرد و رسماً الیزابت دوم ملکه کشورهای مستقل همسود یعنی بریتانیا، کانادا،

آگهی

الیزابت الکساندرا مری، در دوم ژوئن ۱۹۵۳ در حالی که تنها ۲۷ سال داشت، تاجگذاری کرد و رسماً الیزابت دوم ملکه کشورهای مستقل همسود یعنی بریتانیا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، آفریقای جنوبی، پاکستان و سری لانکا نام گرفت. پدرش جورج ششم شانزده ماه پیش از آن تاریخ درگذشته بود و چون فرزند پسر نداشت، تاج و تخت سلطنت به دخترش الیزابت رسید.

جورج ششم پس از کناره گیری برادرش ادوارد هشتم به پادشاهی رسیده بود. الیزابت یک خواهر کوچکتر به نام مارگارت داشت. او از نوادگان ملکه ویکتوریاست که بیشترین دوره سلطنت را در تاریخ بریتانیا داشته و «مادربزرگ اروپا» نامیده می شد.

در آغاز جنگ جهانی دوم، الیزابت سیزده ساله بود. شاهدخت الیزابت و خواهرش بنا به تصمیم مادرشان، در بریتانیا ماندند. الیزابت با درجه ستوانی وارد ارتش شد و بعد درجه سرهنگی افتخاری گرفت.

در روز تولد بیست و یک سالگی اش گفت: «من در برابر شما اعلام می کنم که تمام عمر من، کوتاه یا طولانی، صرف خدمت به شما و خاندان بزرگ سلطنتی که همه ما به آن وابسته هستیم، خواهد شد.»

او با فیلیپ شاهزاده یونان و دانمارک ازدواج کرد. حاصل این ازدواج چهار فرزند است که بزرگترین آنها یعنی چارلز، ولیعهد کنونی، وارث بعدی سلطنت خواهد بود.

ازدواج چارلز با دایانا اسپنسر در ۱۹۸۱ نقش مهم ملکه را کمرنگ کرد و نظام قدرت و محبوبیت در دربار را تغییر داد. در سال ۱۹۹۲ دو پسر ملکه همسران خود را طلاق دادند و دخترش نیز از شوهر خود جدا شد. در همان سال بخشی از کاخ سلطنتی انگلیس نیز دچار آتش سوزی شد.

ملکه الیزابت در مراسم چهلمین سالگرد سلطنت خود گفت: «سال ۱۹۹۲ سالی نیست که من با خاطری خوش از آن یاد کنم. به قول یکی از منشی های خوب دربار، آن سال، “سال وحشت” بود.»

در سال ۱۹۹۷، پنج سال بعد از جدایی چارلز و دایانا در آن «سال وحشت»، دایانای ۳۶ ساله که مادر دو فرزند به نام های ویلیام و هری بود، بر اثر تصادف در پاریس درگذشت. ملکه الیزابت به رغم اختلافات آشکاری که با او داشت، مجبور شد در سوگ او اظهار همدردی و ناراحتی کند.

او تا کنون و در طول ۶۳ سال و ۷ ماه و ۲ روز سلطنت، حکم ۱۲ نخست وزیر از وینستون چرچیل تا دیوید کامرون را تأیید کرده، ۹۷ بازدید رسمی داشته، ۱۰۷ تن از رهبران بلندپایه جهان را ملاقات کرده و ۱۷۳ بار به کشورهای همسود سفر کرده است.

بعد از این همه سال در مقام ملکه، الیزابت دوم امروز در دربار پادشاهی بریتانیا در کنار نتیجه های خود کیت و شارلوت روزگار می گذراند.

در مورد این رویداد تاریخی در بریتانیا با اینگرید سوارد نویسنده کتاب «سخنرانی ملکه» در لندن گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: در ذهن مردم ملکه ویکتوریا به عنوان نمادی از قدرت در عهد خود بوده است. ملکه الیزابت در عهد ما چه نشانی از قدرت دارد؟

اینگرید سوارد: ملکه فعلی نمادی از وحدت است. او هرگز از اعتقادات شخصی خود سخن نگفته چون بالاتر از سیاستمداران است. او کسی است که ما در این دنیای پر تغییر می توانیم روی او حساب کنیم، چون شخص با نفوذی است.

یورونیوز: از نگاه خارجی، نظام پادشاهی بریتانیا، نظامی پابرجاست و همیشه مورد تحسین و توجه واقع می شود. چرا این گونه است و این نگاه تا چه حدی به دلیل وجود شخص ملکه است؟

اینگرید سوارد: من فکر می کنم بخشی از آن به خاطر این است که ملکه به مدت ۶۳ سال در رأس قدرت بوده و دوازده نخست وزیر را دیده، چند جنگ را دیده، شاهد نابسامانی ها بوده، همه چیز را دیده، دیکتاتورها را ملاقات کرده، با انسان های شگفت انگیزی دیدار داشته، همه را دیده. بنابراین زنی است که نماینده تمام بریتانیاست.

آگهی

یورونیوز: ملکه چگونه از پس وظایف شغلی و مادری خود برمی آید؟

اینگرید سوارد: وقتی که به سلطنت رسید دو فرزند کوچک داشت و به ندرت آنها را می دید. او خودش برای ملکه شدن در آن سن کم می بایست به معنای واقعی کلمه پرورش می یافت ما می دانستیم که پادشاه بیمار است، اما نمی دانستیم که دارد می میرد. بنابراین او می بایست به همان زودی کفش پدرش را به پا می کرد و دیگر نمی توانست فقط یک مادر بماند، او از همان زمان ملکه شده بود.

یورونیوز: کاهش محبوبیت ملکه در زمان مرگ دایانا برای او یک نقطه ضعف بود. شما چه نظری دارید؟

اینگرید سوارد: در پایان سال ۱۹۹۷، یعنی همان سالی که دایانا درگذشت، ملکه پنجاهمین سالگرد ازدواج خود را جشن گرفت و دریافت که مردم هنوز هم او را دوست دارند. او چون خودش بسیار متواضع است تا آن زمان فکر می کرد که واقعا از میزان محبوبیت دربار کاسته شده است. به نظر من در آن زمان محبوبیت او خیلی بالا رفت زیرا تا پیش از آن بسیار پایین بود. بنابراین جشن الماس او در اوج محبوبیت برگزار شد و او از شور و هیجانی که مردم نسبت به او داشتند به وجد آمد.

آگهی

یورونیوز: ملکه گام های اشتباه هم برداشت و رسوایی هایی هم به وجود آمد. چگونه این اتفاق افتاد؟

اینگرید سوارد: من فکر می کنم ملکه هرگز قدمی به خطا برنداشته است زیرا بسیار محتاط است. مراقب حرفی که می زند و کاری که می کند هست. در زندگی خصوصی شخصیت دیگری دارد، بسیار بامزه است. او بسیار فروتن است، یک مسیحی باورمند است، اما در عین حال خیلی شوخ طبع است. طبع طنزپردازانه و کنایه ای بسیار خوبی دارد و تقلید کار ماهری است. این طبع طنز و تقلیدهای خود را هم گاهی اندکی به ما نشان می دهد. من فکر می کنم انسانی است که همیشه خنده را در خانواده اش نگاه داشته و شخصیت بسیار شادی دارد. بیشتر به جنبه های خوب زندگی می نگرد تا به جنبه های بد آن.

یورونیوز: اینگرید سوارد، از این که به پرسش های یورونیوز پاسخ دادید از شما سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا خاندان سلطنتی بریتانیا همچون یک بنگاه سودده عمل می کند؟

پلیس لندن به دنبال چاقوکشی که تاکنون چهار نفر را مجروح کرده است

مسابقات دوی قهرمانی جهانی حلزون‌ها