فرمانده کل ارتش ایران: ارتش در کمک‌های مستشاری به سوریه مسئولیت ندارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فرمانده کل ارتش ایران: ارتش در کمک‌های مستشاری به سوریه مسئولیت ندارد

سرلشکر عطاالله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران روز چهارشنبه درباره اعزام گروهی از تکاوران تیپ ۶۵ نوهد به سوریه گفت:‌ برخی از داوطلبان به سوریه اعزام شدند که تحت مسئولیت «همان سازمان مسئول» هستند و ممکن است از تیپ ۶۵ نیز در میان آنها باشند.

به نظر می‌رسد منظور فرمانده کل ارتش ایران از «همان سازمان مسئول»، سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سرلشکر صالحی گفت: ارتش در کمک‌های مستشاری به سوریه مسئولیت ندارد و تنها سازمانی در کشور وجود دارد که این اقدامات را انجام می‌دهد.

وی با رد حضور سازمان‌یافته ارتش در سوریه گفت: هیچ وقت ادعا نکردیم که تیپ ۶۵ نوهد در آنجا وجود دارد.


ماه گذشته، سرتیپ پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی برای نخستین بار اعلام کرد شماری از کلاه‌سبزهای ارتش در سوریه حضور دارند. تنها چند روز بعد خبر کشته شدن چهار تن از تکاوران ایرانی در سوریه منتشر شد. احتمالا این افراد در درگیری‌های سنگین در جنوب حلب جان خود را از دست داده اند.

مقام‌های ایرانی می‌گویند یک سال پس از آغاز بحران سوریه و همزمان با گسترش ابعاد نظامی ناآرامی‌ها، سپاه پاسداران گروهی از فرماندهان خود را برای «کمک‌های مشورتی» به نیروهای مسلح سوریه، به این کشور فرستاد. از سردار حسین همدانی، عالی‌رتبه ترین فرمانده کشته شده سپاه در سوریه به عنوان یکی از بنیانگذار نیروهای شبه‌نظامی موسوم به دفاع الوطنی یاد می‌شود. جمهوری اسلامی سازماندهی و اعزام جنگجویان افغان و پاکستانی به سوریه را هم انکار نمی‌کند و این نیروها را مدافعان حرم می‌خواند.