اعتصاب سراسری معلمان در مجارستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتصاب سراسری معلمان در مجارستان

هزاران معلم روز چهارشنبه به اعتصاب یک روزه ای در سرتاسر مجارستان دست زدند. هدف از این اعتصاب، که به درخواست اتحادیه معلمان مجارستان برگزار می شود، مخالفت با اصلاحات پیشنهادی دولت در نظام آموزشی است.

یکی از معلمان به نام کاتالین تورلی به خبرنگار یورونیوز می گوید: «اگر کمیته اعتصاب معلمان بتواند در ادامه دستاوردی داشته باشد یکی دو گام به خواسته های خود نزدیکتر شده ایم، اما راه درازی تا دگرگونی کلی نظام آموزشی در پیش داریم.»

در همین حال، بسیاری از دانش آموزان نیز با معلمان خود اعلام همبستگی کرده اند. یکی از دانش آموزان می گوید: «معلمها اعتصاب کرده اند اما مجبور اند داخل مدرسه ها بمانند. به همین خاطر، ما تصمیم گرفتیم از مدرسه بیرون بیاییم و اقدامات آشکارتری برای ابراز همبستگی با آنها بکنیم.»

آندرئا هایاگوش، خبرنگار ما در بوداپست، می گوید: «همزمان با اعتصاب یک روزه کارکنان نظام آموزشی، اتحادیه های کارگری و شهروندان نیز با اقدامات کوچکتر و اعتصابات چند دقیقه ای، با معلمان ابراز همبستگی کردند.»

به گفته مسئولان اتحادیه معلمان، سیاستهای دولت برای تمرکزبخشی به نظام آموزشی به بیش انباشته شدن کلاسهای درس و بزرگ شدن بیش از اندازه بخش مدیریت مدارس منجر شده است. دولت محافظه کار ویکتور اوربان وعده داده است که بخشی از مطالبات اتحادیه معلمان را برآورده کند.