Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرنوبیل و فوکوشیما: فجایعی متفاوت با مشکلاتی مشترک

چرنوبیل و فوکوشیما: فجایعی متفاوت با مشکلاتی مشترک
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فجایع چرنوبیل و فوکوشیما در فاصله ای هشت هزار کیلومتری و ۲۵ ساله از هم روی دادند. تفاوت های فاحشی میان آنچه در اوکراین و ژاپن روی داد وجود دارد ولی

آگهی

فجایع چرنوبیل و فوکوشیما در فاصله ای هشت هزار کیلومتری و ۲۵ ساله از هم روی دادند. تفاوت های فاحشی میان آنچه در اوکراین و ژاپن روی داد وجود دارد ولی شباهتشان در چه بود؟.

هر دو این تاسیسات اتمی در دهه هفتاد میلادی راه اندازی شدند. فوکوشیما در سال ۱۹۷۱ و چرنوبیل شش سال پس از آن. نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن تا پیش از حادثه، چهار دهه فعال بود ولی نمونه اوکراینی آن تنها ۹ سال پس از راه اندازی فاجعه آفرید.

هنگامی که فوکوشیما پس از وقوع سونامی دچار سانحه شد شش رآکتور آن فعال بود و چرنوبیل نیز در زمان حادثه با چهار رآکتور فعالیت می کرد.

کسن نوما

دلایل وقوع فاجعه اتمی

گفته می شود که اشتباهات تاسیساتی و نیز اهمال کاری در وقوع هر دو فاجعه اتمی دخیل بوده است.

  • انفجار رآکتور اتمی چرنوبیل در تاریخ ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ میلادی به علت انجام آزمایش هایی بود که کارکنان این تاسیسات انجام داده بودند.

متصدیان چرنوبیل در زمان انجام این آزمایش ها خطاهایی کرده بودند که آژانس بین المللی انرژی اتمی از آن به عنوان دلیل اصلی فاجعه یاد کرد.

بنای رآکتور آر بی ام کی که نوعی رآکتور قدرت بالا است در این تاسیسات یکی از دلایل این سانحه بوده است. توسعه دهندگان این رآکتور فکر می کردند که امکان ندارد مجموعه ای از حوادث مهلک یکباره و با هم روی دهد. به همین دلیل بود که سیستم های محافظتی لازم را در نظر نگرفتند. آن ها در اشتباه بودند و سلسله حوادثی در شب بیست و ششم آوریل به وقوع پیوست.

  • حادثه فوکوشیما پس از آن بود که ژاپن دستخوش زمین لرزه و متعاقب آن سونامی در یازدهم مارس ۲۰۱۱ شد.

خطر احتمالی یک وقوع سونامی بزرگ وجود داشت ولی مسوولان نسبت به آن بی توجهی کرده بودند. زمین لرزه مارس ۲۰۱۱ سبب از بین رفتن کابل های برق و از کار افتادن ژنراتورهای پشتیبان شد و این به معنی ناتوانی در سرد نگه داشتن رآکتور ها بود.

ایواکی؛ ژاپن

آلودگی اتمی محیط زیست

آژانس بین المللی انرژی اتمی میزان آلودگی هر دو حادثه در ژاپن و اوکراین را بالاترین حد یعنی سطح هفت تشیخص داده است.

  • به دلیل منطقه ای که تاسیسات چرنوبیل در آن واقع شده، حادثه در این نیروگاه آلودگی قابل توجهی در کشورهای همسایه اوکراین مثل روسیه و بلاروس ایجاد کرد. در آن زمان اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی وجود داشت و این آلودگی به طرق متفاوت به سراسر اروپا به جز پرتغال منتقل شد.

  • آلودگی از فوکوشیما به آب های زیرزمینی و سپس به اقیانوس منتقل شد. عواقب این آلودگی برای کشورهای دیگر نیز چشم گیر بوده است.

گزارش یورونیوز از فوکوشیما در سومین سالگرد وقوع فاجعه

واکنش دولت ها

  • اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی تلاش کرد تا بر این رویداد سرپوش بگذارد تا اینکه دو روز پس از آن، یک نیروگاه در سوئد با میزان غیر معمول رادیو اکتیو رو به رو شد. پس از آن دولت سعی کرد که میزان اهمیت آن و نیز به خطر افتادن جان میلیون ها تن را پنهان کند.

  • به نظر نمی رسید که دولت ژاپن از حادثه چرنوبیل درس گرفته باشد. با وجود تخلیه گسترده و سریع شهروندان از مناطق اطراف نیروگاه فوکوشیما، چیزی در حدود بیش از دو ماه به طول انجامید که اعتراف کنند که این فاجعه در یکی از رآکتورهای فوکوشیما روی داده است.

وضعیت امروز

در فاصله ۳۰ کیلومتری نیروگاه اتمی چرنوبیل و ۲۰ کیلومتری فوکوشیما مناطق غیرقابل سکونت است. بر اساس منابع رسمی دولت، ۳۰۰ هزار تن در ژاپن و ۳۵۰ هزار تن در اوکراین، بلاروس و روسیه در سال ۱۹۸۶ و سال های بعد جا به جا شده اند.

پنج سال پس از این فاجعه، بسیاری از ساکنان فوکوشیما که مجبور به ترک خانه هایشان شدند همچنان در خانه های موقت اسکان دارند. آن ها اجازه دارند که هر بار تنها پنج ساعت از خانه های خود در این مناطق غیرقابل سکونت بازدید کنند.

حدود هزار و ۲۰۰ اوکراینی به خانه های خود طی این ۳۰ سال بازگشته اند. اگرچه این اقدام غیرقانونی بوده ولی بیشتر این افراد، شهروندان مسن هستند.

Pictures from Chernobyl exclusive zone

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر نیروگاه فوکوشیما پنج سال بعد از سونامی ژاپن

وضعیت در فوکوشیما سه سال پس از فاجعه چگونه است؟

شهرداری توکیو برای افزایش نرخ زاد و ولد اپلیکیشن دوستیابی راه‌اندازی می‌کند