Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

حکم دادگاه: حقوق انسانی عامل کشتار ۷۷ نفر در نروژ نقض شده است

حکم دادگاه: حقوق انسانی عامل کشتار ۷۷ نفر در نروژ نقض شده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بر اساس حکم دادگاهی در نروژ، دولت این کشور با حبس انفرادی عامل کشتار نروژ که به مرگ ۷۷ نفر منجر شد، حقوق انسانی او را زیر پا گذاشته است. رسانه های

آگهی

بر اساس حکم دادگاهی در نروژ، دولت این کشور با حبس انفرادی عامل کشتار نروژ که به مرگ ۷۷ نفر منجر شد، حقوق انسانی او را زیر پا گذاشته است.

رسانه های نروژی گزارش کرده بودند که سلول زندان آندرس بریویک سه اتاق دارد که کامپیوتر شخصی، بازیهای کامپیوتری و تجهیزات ورزشی در آنها قرار داده شده است.

ماریوس امبرلند، وکیلی که نمایندگی دولت را در این پرونده به عهده دارد می گوید در حال بررسی این مساله هستند که آیا درخواست تجدید نظر کنند یا خیر. او گفت: «این رای ما را شگفت زده کرده است. ما در جریان بررسی پرونده مخالفت خود را با این رای اعلام کردیم.»

اویستین استورویک، وکیل آندرس برینگ بریویک، می گوید: «من از او چیزی را نقل نمی کنم. فقط می توانم بگویم که درباره مواردی که مطابق خواست ما رای صادر نشد تجدید نظر نمی کنیم.»

حدود چهار سال قبل دادگاهی در نروژ، آندرس برویک را به دلیل ارتکاب جرم «اقدام تروریستی» به حداکثر مجازات در نروژ یعنی، ۲۱ سال زندان محکوم کرد. او پس از گذراندن حداقل ده سال در زندان، اجازه می یابد که درخواست آزادی زودهنگام را ارائه کند. البته در پایان مدت محکومیت درصورتی که تشخیص داده شود آزادی مجرم خطری برای جامعه محسوب می شود، این زمان تمدید می شود.

ارنا سولبرگ، نخست وزیر نروژ می گوید: «به نظر من یک فرد در نروژ باید بتواند در حمایت قانون باشد. ما نشان داده ایم که چنین قانون حمایتگری داریم. این وظیفه دادگاه است که بررسیهای لازم را صورت دهد و وظیفه بخشهایی از حاکمیت و به عنوان مثال مسئولان زندان است که درباره اقدامات بعدی که باید انجام دهند تصمیم گیری کنند.»

آقای برویک در دادگاه به کشتار ۷۷ نفر اعتراف کرده بود اما نپذیرفته که با این کار جرمی مرتکب شده است و از دادگاه خواست که به او مدال افتخار بدهند.

دادستان از قضات خواسته بود که آندرس برویک ۳۳ ساله را به عنوان یک بیمار روانی به بستری شدن در آسایشگاه بیماران روانی محکوم کند.

البته خود آقای برویک گفته بود در صورتی که دادگاه او را بیمار روانی تشخیص بدهد و بخواهد او را به آسایشگاه بیماران روانی بفرستد، به این حکم اعتراض خواهد کرد چرا که آن را «بدتر از مرگ» می داند.

آندرس برویک در روز ۲۲ ژوییه سال ۲۰۱۱ میلادی حاضران در اردوی جوانان حزب کارگر را که در جزیره اوتویا گرد آمده بودند به گلوله بست و ۶۹ نفر از آنها را کشت. ساعاتی پیش از این کشتار ۸ نفر در بمبگذاری در اسلو کشته شده بودند که عاملش آندرس برویک بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عامل کشتار خونین نروژ تقاضای آزادی مشروط می‌کند

دادگاه شکایت آندرس برویک از دولت نروژ را پذیرفت

آندرس بریویک، شرایط حبسش را «غیر انسانی» می داند