Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

عامل کشتار خونین نروژ تقاضای آزادی مشروط می‌کند

عامل کشتار نروژ در دادگاه
عامل کشتار نروژ در دادگاه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکلای آندره برویک، عامل کشتار ۷۷ تن در سال ۲۰۱۱ در نروژ، روز چهارشنبه ۱۷ سپتامبر (۲۷ شهریور) اعلام کردند موکلشان تقاضای آزادی مشروط خود را به دادگاه ارائه خواهد کرد.

آگهی

وکلای آندرس برویک، عامل کشتار ۷۷ نفر در سال ۲۰۱۱ میلادی در نروژ، روز چهارشنبه ۱۷ سپتامبر (۲۷ شهریور) اعلام کردند موکلشان تقاضای آزادی مشروط خود را به دادگاه ارائه خواهد کرد.

آندرس برویک ۲۲ ژوئیه سال ۲۰۱۱ حاضران در اردوی جوانان حزب کارگر را که در جزیره اوتویا گرد آمده بودند به گلوله بست و ۶۹ نفر از آنها را کشت. ساعاتی پیش از این کشتار ۸ نفر در بمبگذاری در اسلو کشته شده بودند که عامل آن نیز آندرس برویک بود.

وی که به دلیل ارتکاب جرم «اقدام تروریستی» به حداکثر مجازات در نروژ یعنی ۲۱ سال زندان محکوم شده است، اکنون دوران حبس خود را می‌گذارند.

طبق قانون نروژ او پس از گذراندن حداقل ده سال در زندان (از ژوئیه سال ۲۰۲۱) اجازه پیدا می کند که درخواست آزادی زودهنگام را ارائه کند. هرچند در پایان مدت محکومیت درصورتی که تشخیص داده شود آزادی مجرم خطری برای جامعه محسوب می شود، این زمان تمدید می شود.

اوستین استورویک ، وكیل آقای بریویک گفت: «من به درخواست او تقاضای آزادی مشروط را پر کرده‌ام. این حقی است که تمامی زندانیان محبوس برای مدت زمان نامحدود دارا هستند و او می‌خواهد از آن استفاده کند.»

آقای برویک پیشتر در دادگاه به کشتار ۷۷ نفر اعتراف کرده بود، اما نپذیرفته بود که با این کار جرمی مرتکب شده و از دادگاه خواسته بود که به او مدال افتخار بدهند.

ریموند یوهانسن ، شهردار وقت اسلو، در واکنش به خبر تقاضای آندره برویک نوشت: «او هرگز آزاد نخواهد شد. هرگز.»

نروژ در مقوله جرم و مجازات یکی از لیبرال‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌رود و اغلب محکومان پس از گذراندن دو سوم دوران حبس خود از زندان آزاد می‌شوند. با این حال ناظران درباره قبول درخواست او ابراز تردید کرده‌اند.

دادگاه نروژ پیشتر در سال ۲۰۱۶ شکایت آقای برویک از «شرایط غیرانسانی حبس» خود را رد کرده بود.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم دادگاه: حقوق انسانی عامل کشتار ۷۷ نفر در نروژ نقض شده است

نروژ،اسپانیا،ایرلند کشور فلسطین را به رسمیت شناختند؛ لهستان حمایت کرد؛ فرانسه:شرایط هنوز فراهم نیست

پارلمان نروژ تهدید به بمب‌گذاری شد؛ پلیس خیابان‌های مجاور را بست