بشار جعفری: امروز قربانی «تروریسم اروپایی» هستیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بشار جعفری: امروز قربانی «تروریسم اروپایی» هستیم

مذاکرات صلح سوریه در حالی در ژنو ادامه دارد که اصلی ترین گروه مخالفان دولت سوریه از تعلیق حضور خود در این گفتگوها خبر داده اند. گروه های اپوزیسیون سوریه معتقدند که نیروهای دولتی آتش بس موجود را نقض کرده اند اما بشار جعفری، نماینده دولت سوریه دلیل این اقدام گروه های مخالف را نداشتن اراده کافی برای حل بحران سوریه می داند.

یورونیوز: شما انتخابات پارلمانی را برگزار کردید که گروه های اپوزیسیون ضمن تحریم آن را غیرقانونی نامیده اند؟

بشار جعفری: این اپوزیسیون هستند که به نظر ما غیرقانونی اند و تمامی مواردی که درباره انتخابات مطرح می کنند نیز غیرقانونی است. موارد مطرح شده تنها ایده یک گروه مخالف است و تمامی گروه های اپوزیسیون را در بر نمی گیرد. شما می دانید که زمانی که از سوی عربستان سعودی تهدید می شوید، آنها چه می خواهند؟ از بین بردن دولت سوریه. آنها به دنبال راهی برای حل بحران سوریه نیستند. همانطور که شاهد بودید، اعلام کردند که مذاکرات را متوقف می کنند. همانند کودکان باید به آنها شکلات داد تا تشویق شوند که کار خود را ادامه دهند.

یورونیوز: بسیاری معتقدند که دیگر این سوریه نیست که تصمیم می گیرد بلکه روسیه، حزب الله یا ایران است که برای این کشور تصمیم می گیرند؟

بشار جعفری: فعالیت تمام دولتها و قدرتهایی که به ما برای مقابله با تروریستها کمک می کنند کاملا روشن است و به این گروه ها خوشامد می گوییم. این نیروها چه از حزب الله، روسیه یا ایران باشند در حال مقابله با تروریسم در خاک سوریه هستند و این اقدام را با توافق کامل و به درخواست دولت انجام می دهند.

یورونیوز:نقش اروپا در حل بحران سوریه چیست؟

بشار جعفری: امروز با پدیده جدیدی با عنوان «تروریسم اروپایی» مواجه هستیم. آنها پیشتر ادعا می کردند که تروریسم عربی و اسلامی است اما امروز قربانی «تروریسم اروپایی» هستیم که از بروکسل، پاریس، لندن، ایتالیا و اسپانیا سرچشمه می گیرد.

یورونیوز: بر این اساس شما معتقدید که اروپا از تروریسم حمایت می کند؟

بشار جعفری: البته. دولتهای اروپایی راه را برای ورود تروریستها به خاک عراق و سوریه هموار کردند. نمی توانیم باور کنیم که یک تروریست پاریس، لندن یا بروکسل را ترک کرده و بدون ثبت نامش مرز ده ها کشور را طی کرده و توانسته از مرز اردن یا ترکیه وارد سوریه شود.

یورونیوز: پس شما در واقع دولتها را به حمایت از تروریسم متهم می کنید؟

بشار جعفری: هر دولتی در برابر هر تروریستی که از آن کشور می آید، مسئولیت دارد. چه فرانسه، بریتانیا، بلژیک یا هر کشور دیگری باشد. زمانی که دولتها تهدید می کنند که حق شهروندی افراد تروریست را از آنها می گیرند به این معناست که دولتها این افراد را به ماندن در کشورهایی همچون سوریه تشویق می کنند و به این ترتیب آنها به اروپا باز نمی گردند. در صورتی که اگر دولتها واقعا می خواهند جلوی اقدامات تروریست هایی را که در سوریه و عراق حضور دارند بگیرند، باید جلوی خروج آنها از کشورهای مبدا را بگیرند.

یورونیوز: اسرائیل جلسه پیش بینی نشده ای را در بلندی های جولان ترتیب داد. به نظر شما دلیل این اقدام آنها در زمان کنونی چه بود؟

بشار جعفری: ما باید از قطعنامه ۴۹۷ سازمان ملل متحد که در سال ۱۹۸۱ میلادی منعقد شد، پیروی کنیم. این قطعنامه ای است که با اتفاق آراء یعنی با حمایت کشورهایی همچون آمریکا، فرانسه و بریتانیا به تصویب رسید. این قطعنامه بسیار مهم است زیرا هرگونه اشغال این منطقه را بر اساس قانون رد می کند و در واقع می گوید که الحاق یا اشغال این منطقه مبنای قانونی ندارد و نامعتبر است.