روحانی: نیروهای مسلح نباید تعلق گروهی و جناحی داشته باشند

روحانی: نیروهای مسلح نباید تعلق گروهی و جناحی داشته باشند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه ۲۹ فروردین به مناسبت روز ارتش، طی سخنانی در مورد مسائلی که طی هفته های گذشته در سطوح بالای حکومت نسبت به قدرت دفاعی و به ویژه توان موشکی جمهوری اسلامی مطرح شده بود اظهار نظر کرد.

رئیس جمهوری ضمن اشاره به مذاکرات هسته ای و این مسئله که دیپلمات های کشور از حق ملت ایران در داشتن توان دفاعی به خوبی دفاع كردند، تاکید کرد: «آنکه که می‌گوید قدرت سخت نباید وجود داشته باشد، ساده‌لوح است و آنکه می‌گوید قدرت نرم نیاز نداریم نگاهی کوته‌بینانه دارد. نیروهای مسلح به عنوان قدرت سخت و دستگاه دیپلماسی به عنوان قدرت نرم هر دو هدف واحدی را دنبال می‌کنند و آن هدف تأمین امنیت ملی، اقتدار و ثبات و توسعه ایران اسلامی است.»

در مراسم رژه که به مناسبت روز ارتش برگزار شد، تجهیزات جدیدی نیز به چشم می خورد که به نظر می رسید بخش از سیستم دفاع موشکی اس- ۳۰۰ ساخت روسیه باشد. بر روی پوستری که روی این تجهیزات نصب شده بود عبارت «سامانه موشکی برد بلند راهبردی اس- ۳۰۰» دیده می شد.

رهبر جمهوری اسلامی روز یازدهم فروردین در دیدار با جمعی از مداحان گفته بود کسانی که می گویند دنیای فردا دنیای مذاکره است و دنیای موشک نیست، یا ناآگاهند یا خائن. تلقی بسیاری از محافل و تحلیلگران سیاسی از این سخن، اشاره غیر مستقیم رهبر به مفهوم یک توییت منتسب به هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که در آن آمده بود: «دنیای فردا، دنیای گفتمان هاست نه موشک ها.»

آقای خامنه ای در سخنان نوروزی خود نیز از مفهوم برجام ۲، که قبل از آن حسن روحانی به عنوان تامین وحدت و آشتی ملی در داخل کشور یاد کرده بود به صراحت انتقاد کرد. اما هم سخنان نوروزی رهبر جمهوری اسلامی و هم سخنان او در جمع مداحان، موجب شد تا بخشی از فرماندهان نظامی به ویژه سرداران سپاه پاسداران، اظهار نظرهای تندی را نسبت به سیاست ها و برنامه های رئیس جمهور و دولت او مطرح کنند، به طوریکه این اظهارات به معنای طرفداری فرماندهان از گرایش خاصی از جناح اصول گرا و مخالفان دولت تعبیر شد. حسن روحانی در سخنان خود به مناسبت روز ارتش گفت که ارتش جمهوری اسلامی ارتش كل ملت ایران است و تاکید کرد: «این ارتش از میهن، نظام، قانون، ملت، حیثیت، منافع و مصالح ملی دفاع می كند. امام فرمود که وابستگی به جناح و حزب به معنای نابودی ارتش جمهوری اسلامی است که البته این کلام امام راجع به کل نیروهای مسلح صادق است و امام راجع به بقیه نیز با همین صراحت سخن گفته‌اند.»

رئیس جمهوری همچنین ضمن اشاره غیر مستقیم به اختلاف نظرها در درون حکومت گفت: «ما دارای رهبر، دولت، قانون و ملت واحد هستیم. همه در كنار هم هستیم. ولو این كه سلیقه ما در گفتار و رفتار مانند هم نباشد اما به طور قطع اهداف ما یكی است و در مسیری حركت می كنیم كه پایان آن مسیر، دستاوردش حفظ حقوق مردم و حفظ مصالح و اقتدار ملی باشد.»

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان روز یکشنبه خود نگرانی برخی از کشورهای منطقه از قدرت نظامی ایران را نادرست دانست و ضمن اشاره به سخنان روز پنجشنبه خود در اجلاس سازمان همکاری های اسلامی در استانبول گفت: «من به صراحت اعلام می‌کنم، همانطور که چند روز پیش هم در حضور سران کشورهای اسلامی گفتم، که قدرت جمهوری اسلامی ایران قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی ما علیه همسایگان و کشورهای جهان اسلام نیست. قدرت نیروهای مسلح ما نه علیه همسایگان جنوبی، شمالی و غربی، بلکه برای دفاع از ایران است و بازدارندگی فعال.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا