Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دادستان ورامین: پرونده قتل کودک افغان به دادگاه كیفری یك استان تهران ارجاع می شود

دادستان ورامین: پرونده قتل کودک افغان به دادگاه كیفری یك استان تهران ارجاع می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، نوجوان ۱۷ ساله ای که به اتهام قتل ستایش قریشی دختر شش ساله افغان در ورامین بازداشت شده، توسط دادستانی این شهر و با تاکید بر رسیدگی ویژه و خارج از نوبت به پرونده، به کانون اصلاح و تربیت تحویل داده شده است.

ابوالقاسم مرادطلب، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین روز یکشنبه ۲۹ فروردین در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: «با توجه به این كه متهمین كمتر از ۱۸ سال در زندان بزرگسالان نگهداری نمی شوند، متهم به قتل این پرونده نیز به كانون اصلاح و تربیت تحویل داده شده است.»

دادستان ورامین افزود: «از نخستین لحظات وقوع این جنایت، رسیدگی به این پرونده به طور ویژه و خارج از نوبت در دستور كار دستگاه قضایی قرار گرفته است. قتلی اتفاق افتاده و متهم به جرم خود اقرار كرده و دستگاه قضا منتظر اظهار نظر پزشكی قانونی در خصوص این اتفاق می باشد.» ستایش قریشی شش ساله که به گفته پدر او روز یکشنبه ۲۲ فروردین برای خرید بستنی از منزل خارج شده، دیگر به خانه بازنگشته و به گزارش ایرنا: «از سوی پسر ۱۷ ساله ای (ا – پ) ربوده و وی پس از هتك حرمت ، به قتل می رسد.»

شهرستان ورامین ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و در ۳۵ كیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است. اگرچه هنوز جزئیات مربوط به زمان و چگونگی ربوده شدن و قتل ستایش به طور کامل روشن نیست، اما خبرگزاری ایرنا می گوید قاتل در روز جنایت توسط نیروی انتظامی دستگیر شده است.

با این حال اولین گزارش ها در این زمینه روزهای شنبه و یکشنبه ۲۸ و ۲۹ فروردین ماه توسط خبرگزاری های رسمی ایران انتشار یافت. به همین دلیل بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی در ایران و افغانستان از این تاخیر پنج شش روزه انتقاد و نسبت به روند رسیدگی به پرونده اظهار نگرانی کرده اند.

اما ابوالقاسم مرادطلب دادستان ورامین اطمینان داده است که «هیچ گونه كوتاهی در رسیدگی به این پرونده صورت نخواهد گرفت و خارجی بودن مقتوله در روند رسیدگی عادلانه به این پرونده كمترین تأثیر را ندارد.» وی افزوده است: «به محض اعلام نظر پزشكی قانونی حداكثر ظرف دو روز پرونده جهت رسیدگی نهایی به دادگاه كیفری یك استان تهران ارجاع داده می شود.»

با انتشار خبر قتل این دختر خردسال افغان، برخی مقامات دولتی و مسئولان قضایی در ایران، از جمله شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور، حسین هاشمی استاندار تهران و حسین نقوی حسینی نماینده ورامین در مجلس، از این فاجعه و جنایت تکان دهنده اظهار تاسف عمیق و با خانواده ستایش ابراز همدردی کرده اند. بسیاری از کاربران ایرانی نیز در شبکه های اجتماعی تاسف و همدردی خود را با خانواده این کودک افغان اعلام داشته اند.

به گزارش خبرنگار یورونیوز در کابل، مقامات دولتی افغانستان هنوز واکنشی در این زمینه نشان نداده اند، اما جمعی از فعالان مدنی در کابل روز یکشنبه ۲۹ فروردین با تشکیل جلسه ای تصمیم گرفتند تا روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت تظاهرات و نیز یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد این فاجعه برگزار کنند.

صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف، روز یکشنبه در فیسبوک خود ضمن سپاس از دریافت یادداشت ها و گزارش های کاربران در این باره، قتل ستایش را یک جنایت فجیع و خشونتی که ناقض حق کودکان در برخورداری از حفاظت دربرابر بدرفتاری هاست خوانده و خواهان انجام تحقیقات شفاف برای رسیدگی به پرونده شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند

پسر مشاور احمدی‌نژاد به حبس و جریمه محکوم شد؛ یاسین رامین پیش از اجرای حکم از ایران خارج شده بود