زمین لرزه ویرانگر در اکوادور ده ها کشته و صدها زخمی برجای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زمین لرزه ویرانگر در اکوادور ده ها کشته و صدها زخمی برجای گذاشت

شمار قربانیان زمین لرزه مرگبار در سواحل غربی اکوادور به دست کم ۷۷ کشته رسید و بیم آن می رود که این تعداد افزایش پیدا کند.

این زمین لرزه ۷.۸ ریشتری شامگاه شنبه در ۲۷ کیلومتری شهر ساحلی موئیزنه روی داد و کانون آن عمق ۱۹ کیلومتری از سطح زمین گزارش شده اما شدت آن به اندازه ای بوده که در سراسر کشور احساس شده است. شهر ساحلی پِدِرنالِس بیشترین خسارتها را دیده است.

رافال کورئا، رئیس جمهوری اکوادور ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان این سانحه طبیعی از مردم کشورش خواست تا آرامش خود را حفظ کنند.

خورخه گلاس، معاون رئیس جمهوری اکوادور گفت: «تمام نیروهای امنیتی برای نجات شهروندان در بالاترین سطح هشدار قرار گرفته اند. برق مناطقی در شهرهای مختلف قطع شده است. ما به تخلیه نواحی ساحلی در برخی استان ها اقدام کرده ایم.»

مقام های اکوادور ضمن هشدار نسبت به وقوع سونامی از ساکنان محلی خواسته اند تا از نواحی ساحلی دور شوند.

در شش استان وضعیت اضطراری اعلام شده و گارد ملی هم آماده و تجهیز شده است. به گزارش رسانه های محلی این زمین لرزه خرابی های زیادی به بار آورده و در برخی مناطق موجب اختلال در ارتباطات و قطع برق شده است.

گفته می شود این زمین لرزه با پس لرزه های فراوانی (۳۶ پس لرزه) همراه بوده و حتی در نواحی دورتر هم خرابی هایی برجا گذاشته، از جمله تخریب پلی در شهر گوایاکوییل، در ۳۰۰ کیلومتری کانون زمین لرزه.