شمار جانباختگان زلزله بزرگ اکوادور از مرز دویست نفر گذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
شمار جانباختگان زلزله بزرگ اکوادور از مرز دویست نفر گذشت

در حالی که عملیات نجات زلزله زدگان در اکوادور ادامه دارد، رافائل کورئا رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد شمار جانباختگان زلزله ۷.۸ ریشتری شنبه شب به دست کم ۲۳۳ نفر رسید. رئیس جمهوری اکوادور که در هنگام وقع زلزله در اروپا به سر می برد، بلافاصله به کشورش بازگشت. در این زلزله که در سواحل غربی اکوادور روی داد در حدود ۱۵۰۰ نفر نیز زخمی شدند. بنا به اعلام مؤسسه ژئوفیزیک اکوادور احتمال وقوع پس لرزه های شدیدی در روزهای آینده وجود دارد.

زمین لرزه اصلی در نزدیکی شهرهای موئیزنه و پِدِرنالِس در ایالت اسمرالداس روی داد، اما در ایالت مانابی نیز تلفات جانی و مالی بسیاری برجای گذاشت. دولت در چندین ایالت از این کشور ۱۶ میلیون نفری در آمریکای لاتین، وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

یکی از بازماندگان می گوید: «به من فقط گفتند اعضای خانواده ات را دفن کردیم. خواهرم، شوهر خواهرم، پسرعمویم. هیچ کس دیگر نمی تواند کاری بکند.»

در گوایاکویل، پرجمعیت ترین شهر اکوادور، هزاران ساختمان ویران شده و جاده ای که از این شهر به سمت پایتخت، کیتو می رود، بسته شده است. در حدود ۱۰ هزار سرباز و ۳۵۰۰ نیروی پلیس نیز برای کمک به نیروهای امدادی در مناطق زلزله زده بسیج شده اند. چندین اکیپ از نیروهای امدادی نیز از کشورهای دیگر از جمله کلمبیا و مکزیک به منطقه رسیده اند.

اکوادور روی یک کمربند زلزله با حدود ۴۵۰ آتشفشان فعال قرار گرفته و با خطر دائمی زلزله و سونامی روبروست. آخرین زلزله بزرگ در این کشور در سال ۱۹۷۹ روی داد.