فدریکا موگرینی: فصل جدیدی در روابط ایران و اروپا گشوده ایم

فدریکا موگرینی: فصل جدیدی در روابط ایران و اروپا گشوده ایم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت ایران و این اتحادیه وارد فصل جدیدی از روابط دوجانبه شده اند.

خانم موگرینی روز شنبه برای دیدار با مقام‌های عالی‌رتبه ایران همراه با هفت کمیسونر اتحادیه اروپا در زمینه‌های انرژی، تحقیقات و فناوری، محیط زیست و كشاورزی، مدیریت بحران و كمک‌های بشردوستانه، حمل و نقل و هوانوردی، صنعت و سرمایه گذاری و همچنین آموزش، فرهنگ و ورزش وارد تهران شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از مذاکره با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در یک کنفرانس خبری با اشاره به توافق هسته‌ای، اجرایی شدن برجام و حل اختلافات از طریق دیپلماتیک گفت: «پیام امروز من به مردم ایران این است که دیپلماسی ارزشش را داشت.»

وزیر امور خارجه ایران هم با اشاره به موانع بهره‌برداری از توافق هسته‌ای، هدف اصلی این توافق را تسهیل ارتباط ایران با سیستم مالی جهانی توصیف کرد و گفت: «مردم ایران باید نتیجه توافق هسته‌ای را هرچه سریع‌تر احساس كنند؛ اگر این احساس برای مردم ایران ایجاد نشود، این سوال را خواهند كرد كه این توافق برای جمهوری اسلامی ایران چقدر مفید بوده است.»

خانم موگرینی همچنین گفت که درباره برنامه موشکی ایران با محمد جواد ظریف گفت‌وگو کرده است. وزیر امور خارجه ایران در این‌باره گفت: «برنامه موشکی صرفا دفاعی بوده و ارتباطی با برجام ندارد. به نظر ما این مساله ارتباطی با قطعنامه شورای امنیت نیز ندارد زیرا برنامه موشکی ایران برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نشده است. هزینه تسلیحاتی ایران یک جز کوچکی از هزینه تسلیحاتی همسایگان ماست.»

فدریکا موگرینی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره مساله حقوق بشر در ایران، با تاکید بر پافشاری اتحادیه اروپا بر اصول خود گفت: روش ما دیپلماسی است. آقای ظریف درباره این مساله گفت: ما در زمینه حقوق بشر آماده گفت‌وگو هستیم. خانم موگرینی و دوستان ما در پارلمان اروپا هم می‌دانند كه این گفت‌وگوها یک طرفه نخواهد بود و ما حتما در این مذاکرات مطالب بسیار مهم حقوق بشری داریم كه اطمینان داریم اتحادیه اروپا آماده شنیدن آن‌ها است.

کمک به ایران برای آموزش و بهداشت مهاجران افغان

خانم موگرینی درباره توافق با ایران بر سر مساله مهاجرت گفت: امروز می‌توانیم اعلام کنیم که یک کمک فوق‌العاده ۶/۵ میلیون یورویی برای حمایت از آموزش و بهداشت شمار زیادی از افغان‌های ساکن ایران به این کشور تعلق می‌گیرد.

روز شنبه همچنین عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران، در دیدار با کریستیوس استیلیاندیس کمیسیونر اتحادیه اروپا در امور کمک‌های بشر دوستانه، از اتحادیه اروپا خواست تا نسبت به حضور بیش از سه میلیون مهاجر افغان در ایران حساسیت داشته و کمک‌های لازم را درخصوص بازگشت و اسکان مجدد آن‌ها در افغانستان ارائه دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد

افزایش دوباره نرخ ارز در ایران؛ دلار وارد کانال ۵۷ هزار تومان شد