رویارویی تظاهر کنندگان و دولت فرانسه بر سر قانون کار

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رویارویی تظاهر کنندگان و دولت فرانسه بر سر قانون کار

طرح قانون کار از سوی دولت فرانسه در هفته های گذشته با اعتراض سندیکاهای کارگری، دانشجویی و دانش آموزی این کشور مواجه شده است. روز پنجشنبه نیز بسیاری از اعتراض کنندگان در میدان جمهوری پاریس تجمع کردند. این در حالیست که دولت وعده اصلاح قانون کار را داده است.

دختر جوانی که در میان تظاهرکنندگان است می گوید: «اصلاحات ظاهری هستند. تمام این تغییرات برای خاموش کردن جنبش اعتراضی و تفرقه افکندن میان جوانان و حقوق بگیران است. خوشحالیم که امروز حقوق بگیران در کنار ما هستند. تا باز پس گیری قانون کار به اعتراضها ادامه می دهیم.»

این درحالیست که فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه پنجشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد دولت لایحه قانون کار را پس نخواهد گرفت و دولت به اصلاح قانون کار بسنده خواهد کرد.

آقای اولاند گفت: «معترضان خیابانی فکر می کنند که قانون کار باید از سوی دولت باز پس گرفته شود. اینگونه نیست. با اینحال با سندیکاها و کسانیکه مفهموم این اصلاحات را درک می کنند گفتگو می کنیم.»

تظاهرات روز پنجشنبه در پاریس و برخی شهرهای دیگر فرانسه به خشونت کشیده شد. در پایتخت فرانسه، پلیس برای آرام کردن تظاهرکنندگان به سوی جمعیت گاز اشک آور پرتاب کرد.