سرنوشت مبهم ۲۱۹ دختر ربوده شده توسط بوکوحرام

سرنوشت مبهم ۲۱۹ دختر ربوده شده توسط بوکوحرام
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سرنوشت دختران ربوده شده روستای چیبوک در شمال شرقی نیجریه توسط اسلامرگان افراطی بوکوحرام با گذشت ۲ سال همچنان نامشخص است. ۲۷۶ دختر دبیرستانی در روستای

آگهی

سرنوشت دختران ربوده شده روستای چیبوک در شمال شرقی نیجریه توسط اسلامرگان افراطی بوکوحرام با گذشت ۲ سال همچنان نامشخص است. ۲۷۶ دختر دبیرستانی در روستای چیبوک توسط نیروهای بوکوحرام شبانه دزیده شدند. دخترانی که تمامی آنها بین ۱۶ تا ۱۸ سال سن داشتند.

شورشیان بوکوحرام حدود یک ماه پس از ربودن این دختران ویدئویی از آنها در حالیکه چادر به سر دارند و قرآن می خوانند منتشر و اعلام کرد که این دختران به اسلام گرویده اند.

ابوبکر شیکاو، رهبر بوکوحرام گفت که «دختران ربوده شده تا آزادی زندانیان این گروه در اسارت نگه داشته خواهند شد.»

این اتفاق برای پدر و مادر این دختران و ساکنان روستا یک شوک بزرگ بود. والدین این دختران در ناامیدی خواستار کمک و اقدام دولت برای آزادی دخترانشان شدند.

چندی بعد حدود ۵۰ تن از این دختران موفق شدند از دست شورشیان بوکوحرام فرار کنند اما همچنان ۲۱۹ نفر از آنها در اسارت ماندند. دختران گریخته، همراه با خانواده هایشان با گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری وقت دیدار کردند. او باگذشت حدود سه هفته از این حادثه همچنان سکوت کرده بود و این امر خشم مردم نیجریه را در پی داشت.

پس از گذشت یکسال از ربوده شدن این دختران، کمپینی با عنوان «#دختران ما را برگردانید» راه اندازی شد. در این کمپین خشم یکساله خانواده هایی نهفته بود که ۳۶۵ روز را بدون هیچ نشانی از دخترانشان سپری کردند.

بهار سال ۲۰۱۵ با آزاد شدن حدود ۲۷۵ زن و کودک از اسارت بوکوحرام توسط نیروهای ارتش نیجریه، امید زنده یافتن دختران ربوده شده در دل خانواده هایشان زنده شد اما سرانجام مشخص شد که هیچ یک از دختران روستای چیبوک در بین زنان آزاد شده نبوده اند.

ژانویه سال ۲۰۱۶ محمودو بوهاری، رئیس جمهوری جدید نیجریه نیز از تعیین گروهی برای انجام تحقیقات و یافتن این دختران خبر داد که تاکنون و باگذشت ۴ ماه هیچ نتیجه ای نداشته است.

سه چهارم کودکان بمبگذار انتحاری، دختر هستند

گزارش عفو بین الملل نشان می دهد که اسلامگرایان افراطی بوکوحرام از ابتدای سال ۲۰۱۴ تا نیمه سال ۲۰۱۵ میلادی، ۳ هزار کودک شامل ۲ هزار دختر را ربوداند.

صندوق حمایت از کودکان (یونیسف) نیز در گزارشی از ۱۱برابر شدن استفاده از کودکان برای بمب گذاری انتحاری از سوی بوکوحرام خبر داده است.

هشدار #یونیسف: استفاده #بوکوحرام از کودکان برای بمب گذاری انتحاری ۱۱ برابر شده است pic.twitter.com/ql66JUTM3x

— euronews فارسی (@euronews_pe) April 13, 2016

بر اساس این گزارش در یک دوره زمانی از ژانویه ۲۰۱۴ تا فوریه سال ۲۰۱۶، حدود ۷۵ درصد (سه چهارم) از کودکانی که برای بمب گذاری انتحاری از سوی این گروه مورد استفاده قرار گرفته اند، دختر هستند. تعداد کودکانی که در سال ۲۰۱۵ میلادی مجبور به انجام عملیات انتحاری بوده اند ۴۴ نفر بوده در حالی که این رقم در سال پیش از آن تنها ۴ نفر بوده است.

یونیسف، همچنین در گزارشی در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که بوکوحرام، هشت هزار کودک را ربوده است. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل می گوید گروه اسلامگرای بوکوحرام تا نیمه سال ۲۰۱۵ بیش از ۳۰۰ مدرسه را نابود کرده و ۳۱۴ دانش آموز و ۱۹۶ معلم را نیز کشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت نیجریه اسامی ۱۱۰ دختر ربوده شده توسط بوکوحرام را منتشر کرد

امید و خشم خانواده های دختران ربوده شده نیجریایی

نیروهای امنیتی نیجریه عملیات نجات یکی از گسترده‌ترین آدم‌ربایی‌های این کشور را آغاز کردند