دولت ترکیه پ کاکا را مسئول بمب گذاری دوشنبه در دیاربکر معرفی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دولت ترکیه پ کاکا را مسئول بمب گذاری دوشنبه در دیاربکر معرفی کرد

انفجار یک خودروی بمب گذاری شده عصر دوشنبه در نزدیکی یک پایگاه نظامی در شهر هانی ترکیه دست کم ۲ کشته و ۴۷ مجروح برجای گذاشت. این شهر در جنوب شرق ترکیه و در استان عمدتا کردنشین دیاربکر واقع است.

دولت ترکیه حزب کارگران کردستان موسوم به پ کاکا را مسئول این بمب گذاری می داند.

طی ماههای اخیر دولت ترکیه عملیات گسترده ای را علیه سازمانهای جدایی طلب در شهرهای مختلف اجرا کرده که در کنار کشته شدن بسیاری از شبه نظامیان، گاه منجر به نابودی کامل این شهرها شده است؛ مانند آنچه در شهر جزیره (جیزره) رخ داد.

به گفته سازمانهای مدافع حقوق بشر عملیات ارتش ترکیه در جنوب شرق این کشور تاکنون بیش از ۲۵۰ کشته و ۳۵۰ هزار آواره برجای گذاشته است.

مادر «جیهاد» که پسر سیزده ساله اش از قربانیان این عملیات در دیاربکر است می گوید: «از دخترم می پرسم چرا گریه می کنی؟ می گوید دلم برای برادرم خیلی تنگ شده و می خواهم برگردد. به او گفتم برادرت نمی تواند بیاید او در بهشت است. دخترم خبرها را از رسانه ها می شنود و می خواهم او همه چیز را بداند. دخترم می گوید می خواهم برادرم بیاید دلم برایش خیلی تنگ شده. به دخترم گفتم من هم دلم برایش تنگ شده.»

با پایان آتش بس دو ساله میان پ کاکا و دولت مرکزی ترکیه در تابستان گذشته، درگیریهای خونین میان ارتش ترکیه و شبه نظامیان پ کاکا از سر گرفته شد که حاصل آن هزاران کشته و مجروح و نابودی مناطق جنوب شرق ترکیه بوده است. دولت ترکیه حاضر به بازگشت به میز مذاکره نیست و مصمم به نابودی پ کاکا است.

بنا بر اعلام ارتش ترکیه طی درگیری هایی که در روزهای شنبه و یکشنبه در چهار شهر استان دیاربکر (نصیبین، شرناق، سیلوپی و یوک سکوا) میان نیروهای پ کاکا و دولت مرکزی روی داد نیز دست کم ۳۹ عضو حزب کارگران کردستان کشته شدند.