طالبان افغانستان: عملیات بهاری خود را آغاز کردیم

طالبان افغانستان: عملیات بهاری خود را آغاز کردیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

طالبان افغانستان با انتشار بیانه‌ای اعلام کرد عملیات فصل بهار این گروه از بامداد سه‌شنبه، بیست و چهارم حمل/فروردین آغاز شده است.

عملیات فصل جدید این گروه به یاد ملا عمر، رهبر پیشین این گروه عملیات «عمری» نام گرفته است.

طالبان افغانستان در این بیانه آورده است که این عملیات طی سه ماه گذشته توسط رهبری این گروه، اعضای کمیسیون نظامی و متخصصان جنگی طراحی شده است. «امارت اسلامی افغانستان» هدف حملات در فصل جدید را نیروهای امنیتی داخلی و بین‌المللی در افغانستان عنوان و تاکید کرده است که این عملیات به صورت تهاجمی به پیش خواهد رفت. به علاوه، آزادی زندانیان این گروه هم یکی دیگر از اهداف «عملیات عمری» است.

امسال برخلاف سال‌های گذشته، شدت حملات طالبان در زمستان کاهش نیافت. خبرگزاری فرانسه شرایط جوی آرام در فصل سرما را به عنوان عامل اصلی ادامه فعالیت‌های این گروه در زمستان توصیف کرده است.

طالبان در ماه‌های گذشته با وجود بروز اختلاف‌های داخلی در سطح رهبری این گروه و فعال شدن داعش در افغانستان به عنوان یک گروه رقیب، حملات گسترده‌ای را علیه اهداف نظامی و غیرنظامی اجرا کرده است. شبه نظامیان این گروه هم‌اکنون به‌ویژه در ولایت هلمند با ارتش افغانستان و متحدان آن درگیرند.

مقام‌های دولت افغانستان در نخستین واکنش به انتشار این بیانه، آن را تهدید تکراری و عادی از جانب طالبان برشمردند. صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله «تهدید اخیر گروه طالبان مبنی بر راه اندازی «عملیات عمری» را تبلیغات وتلاش میان تهی ازسوی دشمنان مردم افغانستان و حرکتی برای سرپوش گذاشتن بر شکست‌های پیاپی این گروه در سال گذشته توصیف کرد. آقای صدیقی با اشاره به آغاز عملیات نظامی «شفق» از ابتدای سال جاری توسط دولت افغانستان، آن را بزرگترین عملیات درسال‌ جاری درجهت سرکوب هراس افگنان ودشمنان مردم خواند و گفت: «هدف اساسی ازین عملیات هدف قراردادن رهبران گروهای تروریستی طالبان بوده واین گروه تلفات سنگینی را متحمل خواهد شد.»

در همین حال وزارت دفاع افغانستان هم با صدور بیانه‌ای حمله انتحاری دوشنبه ۲۳ حمل/فروردین در ننگرهار که ۱۲ کشته برجای گذاشت را محکوم کرد. در بخشی از این بیانیه آمده‌است: «در این کشور چیچینی ها، پنجابی ها،عرب ها،ازبک ها ،یغوری ها و دیگر تروریستان مصروف جنگ بوده و مردم بیگناه ما را به خاک و خون کشانیده و زندگی صلح آمیز شان را به ماتم تبدیل نموده اند.»

اعلام رسمی فصل تازه عملیات طالبان در حالی صورت می‌گیرد که جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه و در جریان دیدار با محمد اشرف غنی‌زی، رئیس‌جمهوری افغانستان از رهبران طالبان خواسته بود تا در مذاکرات صلح با دولت افغانستان شرکت کنند. طالبان پیش‌تر حضور در هرگونه گفت‌وگو با دولت افغانستان را تا زمان حضور نیروهای بیگانه در این کشور، رده کرده‌ بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد