بحران پناهجویان؛ ساخت مانع در گذرگاه برنر توسط دولت اتریش

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران پناهجویان؛ ساخت مانع در گذرگاه برنر توسط دولت اتریش

دولت اتریش ساخت مانعی را در گذرگاه برنر در مرز با ایتالیا آغاز کرده است که به مقامات این کشور اجازه خواهد داد دست به کنترل ورود پناهجویان به اتریش بزنند.

وزیر دفاع اتریش روز سه شنبه از به اجرا درآمدن کنترل سختگیرانه تر در گذرگاه برنر از روز اول ژوئن خبر داد.

این تصمیم دولت اتریش خشم مقامات ایتالیا را برانگیخته است.

آلساندرو پدرزینی، از مسئولان شهرداری برنرو در ایتالیا می گوید: «اتریش در حال اعمال فشار است تا ایتالیا را پیش از ورود پناهجویان به مرز برنر مجبور به تصمیم گیری کند.»

از سوی دیگر همزمان با بهبود شرایط جوی و تغییر فصل، به نظر می رسد تلاش پناهجویان برای رساندن خود به ایتالیا از راه دریا از سر گرفته شده است.
گارد ساحلی ایتالیا می گوید روز دوشنبه در نزدیکی سواحل جزیره سیسیل ۱۸۵۰ پناهجو را از درون قایق هایی کوچک و لاستیکی نجات داده است.

در همین حال شمار بیشتری از پناهجویان روز سه شنبه اردوگاه موقت ایدومنی در مرز یونان و مقدونیه را به مقصد مراکز مورد نظر دولت یونان ترک کردند.

بسیاری از این پناهجویان که از اقلیت ایزدی های عراق و کردهای سوریه هستند، از درگیری های روز یکشنبه با پلیس مقدونیه و استفاده آنها از گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی، به عنوان دلیل اصلی خود در پذیرش انتقال شان یاد می کنند.

از ابتدای سال ۲۰۱۵ تاکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر که اغلب اهل شمال آفریقا و خاورمیانه هستند، به قاره اروپا پناه آورده اند. امری که بحران فعلی پناهجویان را از لحاظ آماری به مهمترین بحران آوارگان از زمان جنگ جهانی دوم به بعد تبدیل کرده است.