تنگنای سیاسی در اوکراین پس از استعفای نخست وزیر

تنگنای سیاسی در اوکراین پس از استعفای نخست وزیر
نگارش از Euronews

پس از کناره گیری آرسنی یاتسنیوک از سمت نخست وزیری اوکراین، آینده سیاسی این کشور در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. قرار است پارلمان این کشور روز سه

پس از کناره گیری آرسنی یاتسنیوک از سمت نخست وزیری اوکراین، آینده سیاسی این کشور در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. قرار است پارلمان این کشور روز سه شنبه در مورد قبول یا رد استعفای نخست وزیر تصمیم گیری کند. پیش بینی می شود استعفای او مورد پذیرش اکثریت نمایندگان پارلمان قرار گیرد.

در تنگنای سیاسی موجود از وولودیمیر گرویسمن، حامی ائتلاف حاکم به عنوان نخست وزیر آینده اوکراین نام برده می شود. او رئیس فعلی پارلمان این کشور و یکی از متحدان نزدیک پترو پوروشنکو، رئیس جمهور است.

وولودیمیر فسنکو، کارشناس امور سیاسی در مرکز مطالعات سیاسی کاربردی پنتا در کی یف می گوید: «پیش از هر چیز دولت گرویسمن باید بر روی توسعه اقتصادی تمرکز کند و به دنبال رشد اقتصادی باشد. مسئله مهم دوم تمرکز بر روی سیاستهای اجتماعی است. در این صورت گرویسمن باید به دنبال ایجاد توازنی بین خواسته های صندوق بین المللی پول و نیاز به ثبات اجتماعی باشد.»

این در حالی است که از رسوایی های مالی و اجرای اصلاحات مورد نظر صندوق بین المللی پول از جمله افزایش تعرفه برق، گاز و دیگر خدمات، به عنوان دلیل اصلی کاهش محبوبیت آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر مستعفی یاد می شود.

اسویتلانا زالیشوک، نماینده فراکسیون حامی پترو پوروشنکو در پارلمان اوکراین می گوید: «باید در مورد اموری صحبت کنیم که به سرانجام نرسیده اند و مردم به همین دلیل از این دولت بسیار ناامید شده اند زیرا این جامعه است که بهای به تاخیر افتادن اصلاحات را می پردازد. به دلیل پیاده نشدن سیاستهایی که در پارلمان به تصویب رسیده اند ما هنوز نتوانسته ایم از چرخه معیوب فساد مالی خارج شویم.»

اندی هاندر، رئیس اتاق بازرگانی آمریکا در اوکراین نیز بر ادامه روند اصلاحات تاکید می کند. وی می گوید: «به نظرم باید توجه اصلی متمرکز بر روی فرایند اصلاحات، ادامه سیاستهای صندوق بین المللی پول و خصوصی سازی باشد زیرا اوکراین ثروتهای بسیار زیادی برای خصوصی سازی دارد که به طور بالقوه می تواند منجر به میلیاردها دلار سرمایه گذاری جدید شود.»

با این حال مخالفان ائتلاف حاکم وعده داده اند که با سیاستهای ریاضتی دولت آینده که در چارچوب برنامه صندوق بین المللی پول اجرا خواهد شد، مخالفت خواهند کرد.

سرجیو کانتونه، خبرنگار یورونیوز در کی یف می گوید: «تغییر احتمالی نخست وزیر به روند اصلاحات در کشور شدت خواهد بخشید به شرطی که از شکل گرفتن این ایده در اذهان که این تغییر در راستای منافع از پیش تعیین شده دیگری انجام شده است، جلوگیری کند.»

مطالب مرتبط