Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افزایش تنش در ایدومنی با بسته شدن مرز مقدونیه

افزایش تنش در ایدومنی با بسته شدن مرز مقدونیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تنها پنج روز پس از بسته شدن مرز میان مقدونیه و یونان در ایدومنی تنش ها نیز شدت گرفت. پناهجویان ناامید از اینکه نمی توانند از راه بالکان به اروپا

آگهی

تنها پنج روز پس از بسته شدن مرز میان مقدونیه و یونان در ایدومنی تنش ها نیز شدت گرفت. پناهجویان ناامید از اینکه نمی توانند از راه بالکان به اروپا بروند، تلاش کردند تا راه هایی جدید را برگزینند.

ایدومنی در حال حاضر به اردوگاهی موقت برای حدود ۱۱هزار پناهجو تبدیل شده که تنها سرپناه آنها چادرهایی است که در شرایطی بسیار نامناسب و روی گل و لای و در هوای سرد زمستان برپا است. به گفته یکی از اعضای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد آنها شرایط بسیار سختی را می گذرانند و روز به روز نیز مشکلاتشان بیشتر می شود.

لین وید می گوید: «ایدومنی در واقع یک پناهگاه رسمی نیست و هیچ یک از استانداردهای انسانی را ندارد. هیچ یک از نیازهای اولیه و ضروری انسانی در آن مهیا نیست. امکانات اندک موجود نیز به خوبی و به شکل مساوی تقسیم نشده اند و البته تنها اینها نیست بلکه حتی دسترسی به غذا، آب و نیازهای پزشکی و نیز حفظ حریم خصوصی افراد نیز ممکن نیست.»

بسته بودن مرزها همچنین سبب شد تا بسیاری از این افراد راه های پر خطر دیگری را در پیش گیرند. شماری از پناهجویان از ایدومنی برای ورود به خاک مقدونیه از یک رودخانه عبور کردند. بسیاری از آنها توسط پلیس بازداشت و به یونان بازگردانده شدند و تعدادی نیز از جمله ۳ پناهجوی افغان در این راه جان باختند. این اقدام آنها در پی آن صورت گرفت که به پناهجویان گفته شده بود که در صورت ماندگار شدن در ایدومنی همه آنها را به ترکیه بازخواهند گرداند.

با وجود سختی های فراوان همچنین تلاش دولت یونان برای تخلیه اردوگاه پناهجویان در مرز مقدونیه و انتقال آنها به اردوگاه جدید به جز موافقت چند خانواده به جایی نرسید. به طوری که از ۲۰ دستگاه اتوبوسی که برای انتقال پناهجویان به ایدومنی فرستاده شده بود تنها ۴ اتوبوس از پناهجویان پر شد و آنها را به پناهگاه جدید منتقل کرد.

یانیس موزالاس، وزیر مهاجرت یونان در نشستی با اعضای پارلمان این کشور ضمن انتقاد از شرایط موجود و عملکرد کشور همسایه گفت: «افتضاح در ایدومنی باید متوقف شود اما زمان بر خواهد بود. دولت باید این وضعیت را سامان بخشد اما آیا باید با پلیس ضد شورش با آنها برخورد کرد؟. آیا باید به سوی گروهی زن و کودک گاز اشک آور شلیک کرد؟. البته که نه. بنابراین نیاز به هماهنگی و زمان داریم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر یونان رفتار خشن پلیس مقدونیه با پناهجویان را مغایر با تمدن اروپا خواند

درگیری پلیس مرزی مقدونیه با پناهجویان دست کم ۲۶۰ مصدوم برجای گذاشت

پلیس مرزی مقدونیه برای متفرق کردن پناهجویان به گاز اشک آور متوسل شد