ششمین سالگرد سقوط مشکوک هواپیمای رئیس جمهوری لهستان و همراهانش

ششمین سالگرد سقوط مشکوک هواپیمای رئیس جمهوری لهستان و همراهانش
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

لهستان روز یکشنبه دهم آوریل ششمین سالگرد درگذشت لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری و ۹۵ مقام بلندپایه همراه او در سانحه سقوط هواپیما در اسمولنسک روسیه را گرامی

آگهی

لهستان روز یکشنبه دهم آوریل ششمین سالگرد درگذشت لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری و ۹۵ مقام بلندپایه همراه او در سانحه سقوط هواپیما در اسمولنسک روسیه را گرامی داشت.

رئیس جمهوری وقت لهستان و هیات همراه برای شرکت در مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد «کشتار کاتین» عازم روسیه بودند که سفرشان به حادثه ای غم انگیز تبدیل شد. در کشتار کاتین بیش از بیست هزار لهستانی بدست پلیس مخفی شوروی کشته شدند.

با گذشت شش سال، سقوط مشکوک این هواپیما همچنان در کانون توجه لهستان قرار دارد. آنتونی ماسیرویچ، وزیر دفاع این کشور در اوایل ماه جاری میلادی از آغاز تحقیقات جدید در خصوص بررسی احتمال وقوع انفجار در این هواپیما قبل از سقوط آن خبر داد.

دولت لهستان روسیه را متهم کرده که با جلوگیری از دسترسی به شواهد و تحویل ندادن جعبه سیاه هواپیما مانع از انجام تحقیقات جامع درباره این حادثه شده است.

وزیر دفاع لهستان گزارش دولت قبلی در زمینه سقوط هواپیما را ساختگی خوانده است. او همچنین خواستار محاکمه دونالد توسک، رئیس شورای اروپا شد. بنا به ادعای وزارت دفاع لهستان دونالد توسک، نخست وزیر وقت این کشور بر جریان تحقیقات در ارتباط با این سانحه هوایی نظارت داشته و وی باید نسبت به این گزارش ساختگی پاسخگو باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا پارلمان اروپا پس از «قطر گیت» در آستانه مواجهه با «روسیه گیت» است؟

دونالد توسک: اروپا وارد دوران پیش از جنگ شده است

سرویس امنیتی لهستان با همکاری کشور چک یک شبکه جاسوسی روسیه را منهدم کرد