Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نامه کروبی به حسن روحانی و واکنش برخی محافظه‌کاران

نامه کروبی به حسن روحانی و واکنش برخی محافظه‌کاران
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز شنبه ۲۱ فروردین ماه، مهدی کروبی یکی از کاندیداهای معترض انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از وی خواست مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی از «حاکمیت مستبد» بخواهد دادگاهی علنی برای او برگزار کنند.

مهدی کروبی که همراه با میرحسین موسوی و خانم زهرا رهنورد از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌ برد در نامه خود به روحانی نوشته است که نه از رئیس جمهوری ایران انتظار آزادی از زندان خانگی را دارد و نه این کار را در حوزه اختیارات آقای روحانی می‌داند.

وی گفته است تنها درخواست یک محاکمه علنی دارد تا طی آن بگوید نجیب و نانجیب کیست و در بازداشتگاه‌های ایران چه بر سر فرزندان کشور آمده است.

موضوع «نانجیب» که آقای کروبی به آن پرداخته، اشاره به یکی از سخنرانی‌های آقای خامنه‌ای است که طی آن رهبر جمهوری اسلامی معترضان به نتیجه انتخابات سال ۸۸ و مشخصا رهبران جنبش سبز را نانجیب خوانده بود.

کروبی در این نامه تاکید می‌کند که در صورت محاکمه حکم صادره از این دادگاه را با جان و دل خواهد پذیرفت و بدون در نظر گرفتن حق تجدید نظر از آن استقبال خواهد کرد.

آقای کروبی در ادامه این نامه که در وب‌سایت «سحام‌ نیوز» منتشر شد با اشاره به نامزدی خود در دو انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۳۸۴و ۱۳۸۸ نوشت: «متاسفانه در هر دو دوره حق ملت سربلند ایران و اینجانب با دخالت بخشی از نیروهای سپاه پاسداران، بسیج و وزارت اطلاعات ضایع شد و فردی که حقه‌باز و دروغگو بود و نسبت‌های ناروا به مقدسات و تشیع می‌داد، به ملت و کشور تحمیل شد تا فاسدترین دولت پس از مشروطیت بنام انقلاب اسلامی رقم خورد.»

این کاندیدای انتخابات ۱۳۸۸ در بخش دیگری از نامه خود عنوان کرده که اگر در رژیم پهلوی از شعبان جعفری در ۲۸ مرداد و ۱۵ خرداد استفاده شد این حاکمیت هر روز در سرتاسر کشور از اوباش برای حمله به بیوت مراجع تقلید، رجال منتقد مذهبی و سیاسی، سفارتخانه‌ها، مراکز علمی و هنری به نام ارزش‌ها استفاده می‌کند.

او افزوده است که این رفتارها موجب خودسانسوری برخی بزرگان شده به طوری که یکی از مراجع بزرگ قم در قبال عدم انتشار نظراتش گفته بود حوصله ندارم شیشه منزلم را بشکنند.

کروبی در پایان نامه خود با اعلام اینکه «فرزند احمدم و صدایم خفه نمی‌شود» گفته است که هم‌چنان در مقابل پروژه جمهوریت زدایی و اسلا‌م‌ زدایی نظام خواهد ایستاد.

در آغاز این نامه، مهدی کروبی از حسن روحانی به خاطر برجام و رفع تحریم‌ها و همچنین رسیدگی وزیر بهداشت و حسین فریدون (برادر روحانی) به احوال خودش تشکر کرده است.

واکنش برخی محافظه‌کاران

برای نخستین بار است که یکی از رهبران در حصر پیام مکتوبی را منتشر کرده است. همین موضوع باعث شده تا برخی از کاربران وب‌سایت های نزدیک به محافظه‌کاران در صحت این نامه تردید کنند و به نوعی آن را زیر سوال ببرند.

در این راستا اما وب‌سایت «انصاف نیوز» نوشته است وضعیت حصر آقای کروبی در دو سال اخیر نسبت به گذشته دچار تغییرات چشمگیری شده و دسترسی او به رسانه‌ها و ملاقات با خانواده تسهیل شده است.

در همین حال عبدالرضا داوری، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، ساعاتی پس از انتشار این نامه، مهدی کروبی را متهم به جاسوسی برای اسراییل کرد و وعده داد که سندی را در این خصوص منتشر کند.

داوری در نهایت گزارش «آری بن مناشه»، مشاور امنیتی دولت اسرائیل را منتشر کرد که طی آن از جلسه مهدی کروبی با شیمون پرز در مارس ۱۹۸۰ خبر می‌داد. وی منبع خود را «پول خون، صفحه ۷۵» معرفی کرد.

مهدی محمدی، یکی از دستیاران سعید جلیلی در مذاکرات هسته‌ای نیز در باره نامه کروبی نوشت: «من البته با ايده‌ محاكمه علنی موافقم. هم فرصتي خواهد بود برای ستانده شدن داغ دل ميليون‌ها مرد و زن مظلوم ايراني كه توهمات ماليخوليايی يك مشت جنايتكار در سال ٨٨ آتش در زندگي آنها افكند و هم صحنه‌ای برای خلق كمدی‌های بی نظير، ناشی از مهارت شگرف ايشان در ارائه‌ استدلال‌های پيچيده و مبهوت ساختن افكار عمومی»

امیرحسین ثابتی، نویسنده‌ سایت تندرو رجانیوز هم درباره‌ این نامه نوشت: «قطعا و قطعا و قطعا رفع حصر، دادگاه علنی و تریبون دادن به مهدی کروبی، بیش از هر چیز به نفع جریان انقلاب اسلامی است زیرا هیچ کس چون او این چنین نمی‌تواند شکاف و اختلافات اصلاح‌طلبان را فعال کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

درخواست مردی از ژاندارمری ایتالیا: زندگی با همسرم جهنم است مرا زندانی کنید

دختر حاکم دبی سرانجام از امارات خارج شد؛ «حالا آزادانه می‌توانم سفر کنم»