جان کری در بغداد: داعش کنترل چهل درصد اراضی عراق را از دست داده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جان کری در بغداد: داعش کنترل چهل درصد اراضی عراق را از دست داده است

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده و با هدف اعلام حمایت مجدد واشنگتن از دولت عراق وارد بغداد شد و با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق دیدار کرد.

وی در این سفر با همتای خود ابراهیم جعفری و نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز گفتگو داشت.

آقای کری در کنفرانسی خبری در بغداد در خصوص مبارزه نیروهای عراقی با داعش و حمایت نیروهای ائتلاف ضدداعش از آنها گفت:« داعش روز به روز ضعیف تر می شود و استراتژی ائتلاف از طریق آموزش نظامی و پشتیبانی لجستیک از نیروهای عراقی و حملات هوایی به ثمر می نشیند. واقعیت این است که جنگجویان داعش در ماههای اخیر در موقعیت حمله نبوده اند و کنترل ۴۰ درصد اراضی در عراق را که زمانی در اختیار داشتند از دست داده اند.»

گزارش های رسیده حاکی است نیروهای ویژه عراقی با عبور از ورودی هیت به مرکز این شهر استراتژیک رسیده اند که تحت کنترل داعش بود.

با وجود پیشروی ارتش عراق، فلوجه و موصل دو شهر مهم عراق همچنان در تصرف داعش است. به گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر ساکنان فلوجه از گرسنگی جان می سپارند.

آقای کری در سفر اخیرش به خاورمیانه از ایران خواسته است تا در پایان دادن به جنگ در یمن و سوریه کمک کند. به نظر می رسد آمریکا و ایران حداقل در این برهه در تضعیف و مبارزه با داعش موضعی مشترک اتخاذ کرده اند.