Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جان کری در بغداد: داعش کنترل چهل درصد اراضی عراق را از دست داده است

جان کری در بغداد: داعش کنترل چهل درصد اراضی عراق را از دست داده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده و با هدف اعلام حمایت مجدد واشنگتن از دولت عراق وارد بغداد شد و با حیدر العبادی، نخست وزیر

آگهی

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده و با هدف اعلام حمایت مجدد واشنگتن از دولت عراق وارد بغداد شد و با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق دیدار کرد.

وی در این سفر با همتای خود ابراهیم جعفری و نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز گفتگو داشت.

آقای کری در کنفرانسی خبری در بغداد در خصوص مبارزه نیروهای عراقی با داعش و حمایت نیروهای ائتلاف ضدداعش از آنها گفت:« داعش روز به روز ضعیف تر می شود و استراتژی ائتلاف از طریق آموزش نظامی و پشتیبانی لجستیک از نیروهای عراقی و حملات هوایی به ثمر می نشیند. واقعیت این است که جنگجویان داعش در ماههای اخیر در موقعیت حمله نبوده اند و کنترل ۴۰ درصد اراضی در عراق را که زمانی در اختیار داشتند از دست داده اند.»

گزارش های رسیده حاکی است نیروهای ویژه عراقی با عبور از ورودی هیت به مرکز این شهر استراتژیک رسیده اند که تحت کنترل داعش بود.

با وجود پیشروی ارتش عراق، فلوجه و موصل دو شهر مهم عراق همچنان در تصرف داعش است. به گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر ساکنان فلوجه از گرسنگی جان می سپارند.

آقای کری در سفر اخیرش به خاورمیانه از ایران خواسته است تا در پایان دادن به جنگ در یمن و سوریه کمک کند. به نظر می رسد آمریکا و ایران حداقل در این برهه در تضعیف و مبارزه با داعش موضعی مشترک اتخاذ کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جان کری از سمت خود در دولت بایدن کناره‌گیری می‌کند؛ دلایل وزیرخارجه آمریکا در زمان توافق برجام چیست؟

سخنرانی دختر احمدرضا احمدی با پوشش اختیاری: پدرم را با اجبار بازنشسته کردند

چرا چین در تلاش برای میانجی‌گری در جنگ روسیه با اوکراین است؟