عقب نشینی داعش از «الرایْ» در شمال سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عقب نشینی داعش از «الرایْ» در شمال سوریه

سرنوشت ۳۰۰ کارگری که توسط نیروهای داعش از کارخانه سیمانی در شمال شرق دمشق ربوده شده بودند در هاله ای از ابهام است و نگرانی هایی را برانگیخته است. خبرهای تایید نشده حاکی از آن است که ستیزه جویان داعش دهها تن از آنها را قتل عام کردند. نیروهای داعش پس از عقب نشینی از پالمیرا حملات خود در استان حلب بویژه در منطقه ضمیر در شمال شرق دمشق را شدت بخشیدند.

از سوی دیگر دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید نیروهای ارتش آزاد سوریه کنترل «الرایْ» شهری مهم در نزدیکی مرز ترکیه را به دست گرفتند. این شهر در شمال استان حلب که زمانی یکی از سنگر اصلی ستیزه جویان داعش محسوب می شد و مهمترین گذرگاه میان ترکیه و سوریه به شمار می رود به دست ارتش آزاد سوریه افتاده است. در حالیکه صدای تیراندازی کمی دورتر به گوش می رسد نیروهای ارتش آزاد سوریه این پیروزی را جشن گرفتند.

پس از پالمیرا، این دومین عقب نشینی ستیزه جویان داعش طی دو هفته گذشته است. با این حال نبرد سنگین میان نیروهای ارتش سوریه و سیتزه جویان داعش در نزدیکی فرودگاه دیرالزور همچنان ادامه دارد. جنگنده های روسیه با حملات هوایی به مواضع داعش ارتش سوریه را پشتیبانی می کنند. دیرالزور برای هر دو طرف درگیر از مناطق استراتژیک محسوب می شود.