آیا عزت ابراهیم دوری زنده است؟

آیا عزت ابراهیم دوری زنده است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

انتشار یک فیلم از عزت ابراهیم دوری، معاون صدام حسین که در آن کشورهای عربی را به اتحاد ذیل ائتلاف به رهبری عربستان سعودی برای مقابله با ایران فرامی‌خواند، خبرهای مربوط به کشته‌شدن وی را با ابهام مواجه کرده‌است.

در ماه آوریل سال گذشته نیروهای ارتش عراق و شبه‌نظامیان گروه کتائب حزب‌الله این کشور اعلام کردند عزت ابراهیم الدوری – که پس از صدام حسین رهبری حزب بعث و گروهی از شورشیان سنی را برعهده داشت- در جریان یک درگیری در منطقه حمرین در استان صلاح‌الدین کشته شده است. حزب بعث عراق در همان زمان این خبر را تکذیب کرد.

در ویدیوی منسوب به وی، «عزت ابراهیم دوری» می‌گوید ایران رسما و عملا عراق را اشغال کرده است و مسئولیت وضعیت کنونی عراق را نتیجه سیاست‌های ایران و نمایندگان جمهوری اسلامی در این کشور توصیف کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش دو راه برای مقابله با نفوذ فارس‌ها (ایران) در یمن پیشنهاد کرد: «مجبور کردن ایرانی‌ها و نمایندگان این کشور در یمن به همراهی با قطعنامه‌های شورای امنیت و یا ادامه فشار بر نمایندگان ایران در یمن تا شکست این نیروها.» خبرگزاری رویترز می‌گوید سخن گفتن درباره حوادث یمن، تردیدها درباره مرگ او را بیشتر می‌کند.

عزت ابراهیم دوری که در دوره حاکمیت صدام حسین مرد شماره دو عراق بود، از زمان اشغال این کشور توسط نیروهای آمریکایی و به ویژه در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷، رهبری شمار قابل توجهی از حملات به مواضع نیروهای آمریکایی و عراقی را برعهده داشت. او به شاه گشنیز لیست افراد تحت تعقیب آمریکا در عراق معروف بود و واشنگتن برای دستگیری وی ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده‌بود. مخالفان رژیم بعث عراق، بسیاری از اعمال خشونت‌آمیز دوره صدام حسین علیه اعضای اپوزیسیون و شهروندان عادی را به وی نسبت می‌دادنند.

دولت عراق پس از پیشروی‌های داعش در این کشور گروهی از افسران بعثی و به ویژه عزت ابراهیم دوری را به همکاری با داعش متهم کرد. یورونیوز امکان تایید صحت این ویدیو را ندارد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیر شبانه هنرپیشه‌های زن عراقی در تهران با حجاب اختیاری؛ استاندارد دوگانه جمهوری اسلامی در قبال زنان

امیرعبداللهیان: پاسخ ایران در شرایط تهدید، قاطع و فوری است

ایران در پاسخ به «کشته شدن فرماندهان سپاه» توسط اسرائیل به «مقر موساد» در عراق حمله موشکی کرد