Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

گفتگوی اختصاصی با کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول

گفتگوی اختصاصی با کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این روزها صحبت از اقتصاد جهانی لبخند به لب نمی آورد: مشکلات اقتصادی اروپا به دلیل بحران پناهندگی و تروریسم شدیدتر شده، رسوایی عظیم فرار مالیاتی،

این روزها صحبت از اقتصاد جهانی لبخند به لب نمی آورد: مشکلات اقتصادی اروپا به دلیل بحران پناهندگی و تروریسم شدیدتر شده، رسوایی عظیم فرار مالیاتی، وعلاوه بر اینها کند شدن بازارهای نوظهور. ایزابل کومار، خبرنگار یورونیوز درباره این مسائل با کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول گفتگویی انجام داده است.

  • کریستین لاگارد از سال ۲۰۱۱ ریاست صندوق بین المللی پول را بر عهده دارد. وی فوریه سال ۲۰۱۶ میلادی برای دومین بار به این سمت منصوب شد
  • وی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ وزیر دارایی فرانسه بود. وی اولین زنی بود که در فرانسه به این سمت منصوب شد. خانم لاگارد همچنین اولی وزیر زنی در گروه بیست بود
  • مجله مشهور اقتصادی آمریکایی «فروبز» کریستین لاگارد را در سال ۲۰۱۴ میلادی بعنوان پنجمین زن قدرتمند جهان انتخاب کرد. خانم لاگارد همچنین از سوی مجله تایمز اقتصادی بعنوان بهترین وزیر اقتصاد در اروپا در سال ۲۰۰۹ میلادی معرفی شد
  • کریستین لاگارد متهم به سهل انگاری در ماجرای پرداخت رشوه به برنارد تاپی، بازرگان فرانسوی است
  • او در نوجوانی عضو تیم ملی شنای موزون در فرانسه بوده است

یورونیوز: به نظر می رسد که پولدارها پولدارتر می شوند. با وجود تمام حرفهایی که در مورد برخورد شدیدتر با پنهانگاه های مالیاتی زده می شد، امروز با رسوایی “اسناد پاناما” روبرو هستیم که گفته می شود نام با نفوذترین افراد جهان در این اسناد آمده است. به نظر شما این افشاگریها و این رسوایی چیزی را تغییر خواهد داد؟

کریستین لاگارد: «امیدوارم باعث تغییر اوضاع شود. زیرا حداقل نشان می دهد اقداماتی که در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی، زمانیکه فرانسه ریاست دوره ای گروه بیست را بر عهده داشت، انجام شد به پایان نرسیده و نتیجه مطلوب را نداشته است و هنوز کارهای زیادی بطور مداوم باید انجام شود. زیرا قوه تخیل بعضی ها حد و مرز ندارد.»

یورونیوز: یعنی این فقط نوک کوه یخ است؟

کریستین لاگارد: «نمی دانم اما روشن است که بازرسان باید مشخص کنند چه کارهایی قانونی و چه کارهایی غیرقانونی بوده است و مرز بین این دو را معین کنند تا معلوم شود قوانین را باید چطور تغییر داد. روشن است که باید کار بیشتری صورت بگیرد.»

یورونیوز: همزمان و در حالیکه پولدارها پولدارتر می شوند، اروپا مشغول مبارزه با بحرانهای اقتصادی خود است. یکی از بزرگترین چالشهای اروپا هم بحران پناهندگی است. اگر به این مسئله فقط از نقطه نظر اقتصادی نگاه کنیم، به نظر شما آیا این بحران باری بر اقتصاد اروپا خواهد بود یا اینکه سود آور است؟

کریستین لاگارد: «برای بررسی پیامدهای این بحران بر اقتصاد اروپا و روان شدن سیل پناهندگان به برخی کشورهای اروپایی کارهای جدی زیادی انجام داده ایم. مسما اگر اقدامات درست و بجا مانند آموزش مهارتهای زبانی، شغلی و تامین محل زندگی، برای ادغام این افراد در جامعه انجام شود، حضور آنها برای کشورهای میزبان مثبت است. اینها در درجه نخست کارهای ضروری بشردوستانه به حساب می آید. من واقعا از آنگلا مرکل به خاطر شجاعتی که در این مورد از خود نشان داد، تقدیر می کنم. این اقدام در سراسر جهان مورد احترام است و تاریخ فراموش نخواهد کرد که مردم آلمان چه کاری انجام داده و می دهند.»

یورونیوز: ما در فرانکفورت هستیم که مقر بانک مرکزی اروپا هم هست. در ارتباط با همین بحران، اقتصادی ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا گفته که هر کاری لازم باشد انجام می دهد تا اقتصاد اروپا در مسیر درست قرار بگیرد. اما اینطور به نظر می رسد که مهماتش تمام شده و کار دیگری از دستش برنمی آید.

کریستین لاگارد: «فکر نمی کنیم کار دیگری از بانک مرکزی اروپا ساخته نیست اما به نظر ما بانک مرکزی اروپا بتنهایی نمی تواند مشکل را حل کند. برای به حرکت درآوردن اقتصادهای کشورهای مختلف، افزایش رشد اقتصادی، و بهبود واقعی و بادوام سیاست های پولی کافی نیست و به سیاستهای مالی و اصلاحات ساختاری نیز نیاز است. این سه با هم می تواند وضعیت اقتصادی اتحادیه اروپا و بخصوص حالا که از سیاستهای پولی صحبت کردید، منطقه پولی یورو را سروسامان بدهد.»

یورونیوز: به نظر می رسد یونان باز هم دچار مشکل است. خبرهایی از درون صندوق بین المللی پول رسیده که گویا صندوق می خواهد با کشاندن یونان به وضعیتی اضطراری کاری کند که یونان در مذاکرات سریعتر خواسته های صندوق را بپذیرد. می دانم که گفتید که اینها بی معنی است اما چه قدر به توافق نزدیک شده اید؟ چون به نظر می رسد توافق هنوز خیلی دور از دسترس است.

کریستین لاگارد: «بارها گفته ام که به برنامه ریزی ای نیاز داریم که در عمل قابل انجام باشد و بتواند ثبات اقتصادی را به یونان بازگرداند تا این کشور توانایی پرداخت بدهی ها در درازمدت را داشته باشد. این سه پارامتر هنوز پارامترهای مهم هستند. کارهایی انجام شده، پیشرفتهایی صورت گرفته است اما هنوز کارهای زیاد دیگری هست که باید به انجام برسد و هیچ راه حل سریعی برای این مشکل وجود ندارد اما اصلاحات واقعی در درازمدت به نفع مردم یونان است.»

یورونیوز: اگر این اصلاحات انجام نشود صندوق بین المللی پول چه خواهد کرد؟

کریستین لاگارد: «امیدواریم که انجام شوند. اما همه چیز باید جور شود و بین انجام اصلاحات از یک سو، و پرداخت بدهی از سوی دیگر بده بستان هایی باید صورت بگیرد تا تعادل برقرار شود.»

یورونیوز: صحبت از این هست که اعلام ورشکستگی (عدم توان پرداخت بدهی های) یونان می توان با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همزمان شود و گفته شده بعضی ها در صندوق بین المللی پول چنین رخدادی را فاجعه می دانند. نظر شما در این باره چیست؟

کریستین لاگارد: «چیزی که ما می خواهیم پیشرفت و از میان رفتن نگرانی ها و عدم اطمینان است بنابراین فکر می کنیم این دو احتمال را نباید با هم مخلوط کنیم. امیدواریم مشکل بین بریتانیا و اتحادیه اروپا به نفع هر دو طرف حل شود. من نمی خواهم در فرآیند رأی گیری دخالت کنم، چون در حال حاضر مشغول بررسی تأثیر اقتصادی گزینه های مختلف هستیم.»

یورونیوز: پس فکر می کنید تأثیر اقتصادی جداشدن بریتانیا از اروپا چه خواهد بود؟

کریستین لاگارد:«فعلا نمی دانم چون تلاش ما این است که تمام جزئیات را در نظر بگیریم و بررسی دقیقی را مستقلا به انجام برسانیم. نظر شخص من مهم نیست. تأثیر اقتصادی چنین رخدادی را باید بسنجیم و نتیجه بررسی ها را در ماه مه اعلام خواهیم کرد.»

یورونیوز: مبارزات انتخاباتی در ایالات متحده آغاز شده و اخیرا در بررسی خطراتی که جهان را تهدید می کند گفته شده خطراتی که انتخاب شدن دونالد ترامپ در بردارد، به همان اندازه است که قدرت گرفتن جهادگرایان و افراطی ها. از نظر اقتصاد جهانی بهتر است چه کسی در کاخ سفید باشد: دونالد ترامپ یا هیلاری کلینتون؟

کریستین لاگارد:«من دیدگاههای سیاسی ندارم. مجبور هم نیستم انتخاب کنم چون در ایالات متحده رأی نمی دهم و اگر هم رأی می دادم، رأیم را به کسی نمی گفتم. مردم باید تصمیم بگیرند. صندوق بین المللی پول با کشورها سر و کار دارد و به مردم کمک می کند. مردم تصمیم می گیرند که رهبران سیاسیشان چه کسانی باشند و ما باید خودمان را تطبیق دهیم. تمرکز ما بر ثبات و رفاه است.»

یورونیوز: فیل دیگری که در اتاق هست و کسی از آن حرف نمی زند چین است، صندوق بین المللی پول زنگ های خطر را به صدا در آورده است و می گوید که خطر نابسامان شدن اقتصاد جهانی وجود دارد. چه اندازه این خطر وجود دارد که گرفتار بحرانی مالی شبیه به بحران سال ۲۰۰۸ شویم؟

کریستین لاگارد: «زنگ خطر را به صدا در نیاورده ایم، فقط هشدار داده ایم چون همان طور که گفتم اقتصاد در حال رشد است و بحران حادی وجو ندارد اما خطرهایی در افق پیش رو می بینیم که اگر محقق شوند وضعیت پیچیده ای به وجود خواهد آورد. روشن است که چین الگوی بازرگانی خود را تغییر می دهد و با توجه به میزان رشد چین این اقدام به جا هست. چین نقش مهم در اقتصاد جهانی دارد و اقداماتش بر اقتصاد سرتاسر جهان اثر می گذارد: بر زنجیره مواد اولیه که از چین می آید و همین طور بر قیمت کالاها. اما باید با چین همکاری کرد و چین هنوز سهم بزرگی رد رشد اقتصاد جهان دارد.»

یورونیوز: کار شما کاری پرتنش است و شما باید به دادگاه بروید چون متهم به سهل انگاری در ماجرای پرداخت ۴۰۰ میلیون یورو رشوه به برنار تاپی بازرگان فرانسوی هستید. این موضوع چه تأثیری بر کار شما دارد بخصوص الآن که وارد دومین دوره مسئولیت خود شده اید؟

کریستین لاگارد: «بر کار من اصلا تأثیر ندارد، این کار را وکلا انجام می دهند، درخواست دادرسی شده است و فرآیند حقوقی مسیر خودش را طی خواهد کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با رای پارلمان، شهباز شریف به عنوان نخست وزیر پاکستان برگزیده شد

هشدار صندوق بین‌المللی پول: هوش مصنوعی بر ۴۰ درصد مشاغل در سراسر جهان تأثیر خواهد گذاشت

هم‌پیمانی با قدرت‌های نوظهور اقتصادی؛ عضویت در بریکس چه دستاوردی برای ایران دارد؟