درگیری مهاجران با پلیس در ایدومنی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
درگیری مهاجران با پلیس در ایدومنی

مرز یونان با مقدونیه باری دیگر شاهد درگیری مهاجران با نیروهای پلیس بود.

شماری از مهاجران که مدت هاست در اردوگاه موقت ایدومنی در انتظار بازشدن مرز به سر می برند روز پنجشنبه با پلیس درگیر شده و در این رویداد زنان و کودکان نیز بیش از گذشته دیده شدند.

ابراهیم یکی از این مهاجران در ایدومنی است که ۲۰ سال سن دارد و می گوید: «شرایط در اینجا بسیار سخت است. ادامه زندگی به این شکل ممکن نیست. اگر مجبور باشم به سوریه بر می گردم و آنجا می میرم. این بهتر از مردن در اینجا است.»

بر اساس تازه ترین آمار دولت یونان ۱۱ هزار و ۲۶۹ پناهجو در اردوگاه ایدومنی اسکان دارند و این در حالی است که از ماه گذشته میلادی مرزهای اروپا به روی آنان بسته است.

کاترین ساناکر، مسوول هماهنگی یک سازمان غیردولتی نروژی به نام «قطره ای در دریا» می گوید: «آنها هر روز به غذا و لباس احتیاج دارند. همچنین ما تشت هایی را به آنها داده ایم که می توانند لباس ها، ظروف و خودشان را در آن بشویند زیرا اینجا امکان مناسبی برای دوش گرفتن وجود ندارد.»

از زمان بسته شدن مرزهای اروپا به روی پناهجویان، بیش از ۵۳ هزار تن از مهاجران به اجبار در یونان باقی مانده اند.

از سوی دیگر قرار است که اتحادیه اروپا در رابطه با پناهجویان حدود شش میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به ترکیه کمک کند. هدف از این اقدام مقابله با قاچاق انسان عنوان می شود. پناهجویان از مسیر ترکیه و با عبور غیرقانونی از دریای اژه خود را به یونان می رسانند.