Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مخالفان ایده اتحادیه اروپا پیروز اصلی همه پرسی هلند

مخالفان ایده اتحادیه اروپا پیروز اصلی همه پرسی هلند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رای منفی مردم هلند در همه پرسی روز چهارشنبه به توافق همکاری اوکراین و اتحادیه اروپا را می توان پیروزی احزاب مخالف ایده اتحادیه اروپا توصیف کرد. این

آگهی

رای منفی مردم هلند در همه پرسی روز چهارشنبه به توافق همکاری اوکراین و اتحادیه اروپا را می توان پیروزی احزاب مخالف ایده اتحادیه اروپا توصیف کرد.

این نخستین بار نیست که احزاب راست افراطی در هلند دست به چنین اقداماتی می زنند. در سال ۲۰۰۵ نیز گروه های مخالف ایده اتحادیه اروپا با برپایی رفراندومی به قانون اساسی اروپا رای منفی دادند. کاری که پیش تر شهروندان فرانسه هم انجام داده بودند.

اگرچه این رفراندومی غیرالزام آور به شمار می رود اما برای مارک روته، نخست وزیر هلند که از سوی احزاب سیاسی مخالفش تحت فشار است، چندان خوشایند به نظر نمی رسد و این «رای منفی» می تواند موقعیت دولت را در حالی که کمتر از یک سال به انتخابات عمومی باقی مانده به خطر بیاندازد.

توافق میان کی یف و بروکسل در سال ۲۰۱۴ میلادی منعقد شد. این توافق در ژانویه سال ۲۰۱۵ از نظر سیاسی لازم الاجرا شد و در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز پس از کسب رای ۲۸ عضو اتحادیه اروپا از نظر تجاری به اجرا درآمد. این توافق که شامل همکاری سیاسی، تجاری و دفاعی میان اتحادیه اروپا و اوکراین است اگرچه اکنون به طور موقت در حال اجراست اما باید توسط تمام اعضای این اتحادیه به تصویب برسد تا به معاهده ای قانونی تبدیل شود.

نتیجه همه پرسی هلند افزایش نگرانی هایی را در افکار عمومی اوکراین به همراه داشت. بسیاری از اوکراینی ها این مخالفت را همچون شکستی در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا تعبیر کرده اند.

ائتلاف راست افراطی هلند اما پیروز اصلی این همه پرسی بود. این حزب با جمع آوری ۳۰۰ هزار امضا توانست دولت را مجبور به برگزاری آن کند.

خرت ویلدرز، رهبر حزب راست افراطی موسوم به «آزادی هلند» که به طور جدی برای «رای منفی» هلندی ها فعالیت می کرد، پس از اعلام نتایج همه پرسی گفت: «این نتیجه آغازی بر پایان اتحادیه اروپا خواهد بود.»

بر این اساس نتایج این همه پرسی را می توان آزمونی برای سنجش قدرت احزاب مخالف با ایده اتحادیه اروپا دانست که می توانند همه پرسی مشابهی را در دیگر کشورهای اتحادیه نیز برگزار کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه پرسی هلند؛ خشنودی مخالفان اتحادیه اروپا و چالشهای جدید نخست وزیر

طرح اروپا برای استقرار ماموریت مرزی در رفح بعد از پایان جنگ و بعد از موافقت اسرائيل و مصر

اتحادیه اروپا ۹ نهاد و شخص ایرانی از جمله وزیر دفاع را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم می‌کند