آمریکا دسترسی ایران به نظام بانکی ایالات متحده را منتفی دانست

آمریکا دسترسی ایران به نظام بانکی ایالات متحده را منتفی دانست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالی که هفته گذشته جاکوب لیو وزیر خزانه داری آمریکا از بررسی امکان دسترسی ایران به دلار آمریکا برای مبادلات تجاری سخن گفته بود، روز دوشنبه مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه این کشور در جمع خبرنگاران اعلام کرد که اجازه دسترسی ایران به نظام بانکی آمریکا مطرح نیست و در حال حاضر چنین اجازه ای داده نخواهد شد.

در هفته‌های گذشته بحث بر سر باقی ماندن برخی تحریم های بین المللی علیه ایران، از جمله عدم دسترسی به سیستم ارتباطات مالی بین بانکی (سوئیفت) بار دیگر در محافل سیاسی اروپا و آمریکا مطرح شد. هاینتس فیشر رئیس جمهور اتریش از مشکلات باز شدن سوئیفت برای ایران و مذاکراتی که در این زمینه در اروپا و آمریکا جریان است سخن گفت و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که وارد شدن ایران به سیستم اقتصاد جهانی زمان می برد.

در ایران نیز رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی سال نو در مشهد از نحوه برداشته شدن تحریم ها و عدم دسترسی ایران به تسهیلات بانکی انتقاد کرد و گفت: «آمریکایی‌ها به آنچه وعده داده بودند، عمل نکردند، بر روی کاغذ تعهداتی را انجام دادند، اما در عمل و از طریق راه‌های انحرافی مانع از تحقق آن تعهدات شدند. اکنون با وجود توافق هسته‌ای، همچنان معاملات بانکی ما دچار مشکل است و پول‌های ایران نیز بازگردانده نشده است زیرا کشورهای غربی و کشورهای تحت تاثیر آن‌ها، از آمریکایی‌ها هراس دارند.»

باراک اوباما در پاسخی تلویحی به انتقاد رهبر ایران روز اول آوریل به آزمایش موشک های بالستیکی ایران اشاره کرد و گفت ایران اگرچه توافق هسته ای را رعایت کرده اما به روح آن احترام نگذاشته است. او این آزمایش ها را عاملی برای نگرانی شرکت های اقتصادی در کار با ایران دانست. رئیس جمهور آمریکا همچنین تاکید کرد که دولتش قصد ندارد محدودیت های بانکی در مورد ایران را بردارد و اجازه استفاده ایران از نظام بانکی ایالات متحده را صادر کند.

با ادامه این محدودیت های بانکی، نه تنها بانک های آمریکایی اجازه معامله با ایران را ندارند بلکه دیگر بانک های خارجی نیز در استفاده از دلار و سیستم مالی آمریکا برای معامله با ایران دچار مشکل جدی خواهند بود. باراک اوباما گفته است که در عوض ایران می تواند از سیستم مالی اروپایی برای معاملات خود استفاده کند.

هرچند به گفته اوباما قرار است دولت آمریکا نحوه معامله شرکت های خارجی با ایران را برای مصون ماندن آنها از تحریم های آمریکا روشن سازد، اما باقی ماندن محدودیت های بانکی علیه ایران، بانک های بزرگ خارجی را همچنان در نگرانی و تردید نسبت به انجام معامله با این کشور نگاه داشته است. این بانک ها در سال های اخیر به خاطر دور زدن تحریم های هسته ای ایران، مجبور به پرداخت جریمه های کلان شده اند. از جمله بانک فرانسوی بی. ان. پی. پریبا نزدیک به ده میلیارد دلار و بانک انگلیسی اچ. اس. بی. سی. دومیلیارد دلار جریمه پرداخته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند

واشنگتن‌پست: ایران با دو هدف متفاوت خواستار خویشتنداری گروه‌های مسلح در عراق و لبنان شده است