Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لاریجانی: سفر روحانی به اتریش به دلیل تظاهرات مجاهدین خلق لغو شد

لاریجانی: سفر روحانی به اتریش به دلیل تظاهرات مجاهدین خلق لغو شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی «بی‌توجهی دولت اتریش به درخواست تیم حفاظتی رئیس‌جمهوری برای لغو مجوز راهپیمایی مجاهدین خلق در جریان سفر روحانی به این کشور» را علت لغو سفر رئیس‌جمهوری ایران به اتریش توصیف کرد.

آقای لاریجانی تصمیم رئیس جمهوری ایران را درست توصیف کرده و در این‌باره گفته‌است: «بنده قبل از سفر در جریان مسائل بودم.»

برخی مقام‌ها و رسانه‌های ایرانی در زمان اعلام لغو نخستین سفر حسن روحانی به اروپا در سال ۱۳۹۵ اعلام کردند که این سفر به دلیل تهدیدات امنیتی لغو شده است؛ امری که با توجه به قرابت زمانی با انفجارهای بروکسل، یادآور لغو رئیس‌جمهوری ایران به ایتالیا و فرانسه پس از حملات سیزدهم نوامبر سال گذشته بود.

پس از انتشار این گمانه‌زنی‌ها در رسانه‌ها، هاینس فیشر، رئیس‌جمهوری اتریش گفت که تدابیر اتخاذ شده برای تامین امنیت سفر حسن روحانی به این کشورهمپای موازین اتخاذ شده برای روسای جمهوری روسیه، چین و حتی آمریکا بوده است. این سخنان بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های منتقد دولت و به‌ویژه در صدا و سیمای ایران داشت.

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت ایران با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود در تلگرام با انتقاد از رویکرد «رسانه ملی» نوشت: «در همین حد و با اطلاع دقیق از جزئیات رویداد، اعلام می کنم که رئيس‌جمهوری شجاعانه و از موضع “عزت، حكمت و مصلحت” يك تصميم انقلابی گرفت. تا از این پس، همه ميزبانان نماينده ملت رشيد و عزيزمان بدانند که “عزت و اقتدار ایران و ایرانی” از چه درجه اهمیتی برخوردار است.»

یک هفته پیش از لغو این سفر، رئیس‌جمهوری اتریش در گفت‌و‌گو با خبرنگاران صدا و سیمای ایران، برداشته شدن کامل تحریم‌ها و به ویژه اتصال مجدد ایران به شبکه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (سوییفت) را دشوار و زمان‌بر خوانده بود.

گروه‌های مخالف و منتقد جمهوری‌ اسلامی ایران که در خارج از این کشور مستقر هستند، معمولا در زمان سفرهای رسمی مقام‌های ایرانی به کشورهای غربی، علیه سیاست‌های دولت ایران تظاهرات برگزار می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام