تلاش دولت روحانی برای ارائه تعریف تازه ای از اقتصاد مقاومتی به جای برجام دوم

تلاش دولت روحانی برای ارائه تعریف تازه ای از اقتصاد مقاومتی به جای برجام دوم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنا به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت شامگاه شنبه ۷ فروردین، اعلام کرد که آب، محیط زیست و صندوق بازنشستگی، سه اولویت مهم دولت یازدهم در برنامه پنج ساله آینده خواهد بود.

سخنگوی دولت که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز هست، به موضوع اشتغال و تولید داخلی اشاره کرد و گفت در حال حاضر اکثر واحدهای تولیدی به دلیل نداشتن سرمایه در گردش امکان فعالیت ندارند. وی از ضرورت سرمایه گذاری و فعال شدن بخش خصوصی برای غلبه بر این مشکلات یاد کرد.

رونق اقتصادی و کارآفرینی از طریق سرمایه گذاری داخلی و خارجی و گشودن درهای کشور بروی بازار آزاد و اقتصاد جهانی، به محور چالش دولت حسن روحانی با گرایش های نیرومندی در درون حکومت تبدیل شده که نه خواهان پیوستن به اقتصاد جهانی، بلکه روی آوردن به اقتصاد مقاومتی اند. این چالش به ویژه از انتخابات هفتم اسفندماه به بعد که در آن فهرست نامزدهای طرفدار دولت به پیروزی چشمگیری دست یافتند، حادتر شده است.

از اول فروردین ماه که رهبر جمهوری اسلامی در سخنان نوروزی خود برنامه سیاسی و اقتصادی دولت روحانی زیر عنوان برجام ۲، مبنی بر وحدت ملی و سرمایه گذاری خارجی و تعامل با جهان غرب را به شدت زیر سئوال برد و به جای آن شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» را مطرح کرد، این چالش به بن بستی در سیاست گذاری های دولت تبدیل شده است. با این حال رئیس جمهور روحانی در تلاش است تا با ارائه تعریف متفاوت خود از اقتصاد مقاومتی، راه را برای اجرای برنامه های اقتصادی خود باز کند.

آقای روحانی روز یکشنبه ۸ فروردین در یک دیدار نوروزی با جمعی از مدیران و کارگزاران سه قوه در دفتر خود، از «تعامل سازنده با جهان و جذب سرمایه و فنآوری نوین به کشور» به عنوان نکات مهم در «سیاستهای اقتصاد مقاومتی» نام برد.

رییس جمهوری اسلامی در این دیدار تاکید کرد: «رویکرد عملیاتی دولت یازدهم در حوزه اقتصاد، مبتنی بر بندهای اقتصاد مقاومتی بوده و این روند با قدرت بیشتری در فرصت پساتحریم ادامه خواهد یافت»، اما در عین حال افزود: «اقتصاد مقاومتی با رویکرد درون زا و برون نگر، اقتصادی توانمند و تاثیر ناپذیر از تهدیدات خارجی، اما بهره مند از سرمایه و فناوری است.»

پیش از این نیز حسن روحانی تاکید کرده بود که درکش از مفهوم اقتصاد مقاومتی، تعامل با جهان و نجات اقتصاد کشور از وابستگی کامل به درآمد حاصل از استخراج و فروش نفت است.

با این حال افکار عمومی در ایران و نیز بسیاری از کارشناسان اقتصادی، اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی را همان اقتصاد دولتی متکی به درآمد نفت می دانند که بنگاه های اقتصادی وابسته به سپاه، بسیج، آستان قدس رضوی و صدها صندوق قرض الحسنه و نهادهای مالی غیر پاسخگو و معاف از پرداخت مالیات، آنرا نمایندگی می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟

در پی «سهل‌انگاری» در اعزام فرزانه فصیحی به اسکاتلند مسئول بین‌الملل فدراسیون دو و میدانی برکنار شد

بر اساس گزارش‌های غیررسمی میزان مشارکت در انتخابات ایران به کمترین حد از زمان وقوع انقلاب رسید