Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گرامیداشت صدمین سالگرد قیام ایرلندی ها در دوبلین

گرامیداشت صدمین سالگرد قیام ایرلندی ها در دوبلین
Copyright 
نگارش از مهران احمدی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مراسم صدمین سالگرد قیام ایرلندی ها بر ضد بریتانیایی ها با حضور مایکل دی هیگینز، رئیس جمهور ایرلند در دوبلین، پایتخت، برگزار شد. شرکت کنندگان یاد کشته

آگهی

مراسم صدمین سالگرد قیام ایرلندی ها بر ضد بریتانیایی ها با حضور مایکل دی هیگینز، رئیس جمهور ایرلند در دوبلین، پایتخت، برگزار شد. شرکت کنندگان یاد کشته شدگان قیام عید پاک سال ۱۹۱۶ را گرامی داشتند.

حدود ۷۰۰ تن از اقوام ۷۸ نفری که در جریان این قیام جان باختنه بودند نیز در مراسم روز شنبه حاضر بودند.

قیام عید پاک سال ۱۹۱۶ هر چند در کوتاه مدت با شکست مواجه شد اما راه را برای جنبش استقلال ایرلند و در نهایت پیدایش جمهوری ایرلند هموار کرد.

A hundred years since Ireland's Easter Rising https://t.co/GfZnMbiC9jpic.twitter.com/ikPFJviWE1

— Reuters TV (@ReutersTV) March 26, 2016

مراسم روز شنبه آغاز رشته رخدادهایی در گرامیداشت قیام سال ۱۹۱۶ بود. قرار است روز یکشنبه مراسم رژه نظامی در دوبلین برگزار شود.

با این حال برگزاری مراسم گرامیداشت قیام صد سال پیش ایرلندی ها انتقادهایی را نیز برانگیخته است. اما مایکل دی هیگینز، رئیس جمهور ایرلند این انتقادها را رد می کند.

به گفته رئیس جمهور ایرلند فراموش کردن خشونتهای گذشته “بی فایده” است. او می گوید: «اگر به اخلاق تاریخی متعهد باشید، واقعا باید دست به انتقال تاریخ بزنید. پس باید آن را به رسمیت بشناسید و پیچیدگی آن را در نظر بگیرید. هم زمان باید آغوشتان بر روی روایت های مختلف باز باشد و آنها را در کنار یکدیگر قرار دهید.»

قیام ایرلندی ها در روز دوشنبه عید پاک سال ۱۹۱۶ با حمله ۱۵۰ نفر از ایرلندی ها به دفتر پست دوبلین و جایگزینی پرچم بریتانیا با پرچم سه رنگ ایرلند، و قرائت بیانیه استقلال این کشور آغاز شد. با این حال ایرلندی های شورشی پنج روز بعد در برابر گلوله باران سنگین بریتانیا مجبور به تسلیم خود شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه سه قدرت اروپایی به شورای امنیت و ابراز نگرانی شدید آمریکا از فعالیت هسته‌ای ایران

هشتادمین سالگرد «روز دی»؛ بازآفرینی فرود دومین گردان ساحلی نیروی دریایی آمریکا در نرماندی

هشتادمین سالگرد «روز دی»؛ صدها چتر‌بازعملیات تاریخی پیاده‌سازی متفقین در نرماندی را بازسازی کردند