Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

واکنش مهاجران در ایدومنی به حوادث بروکسل

واکنش مهاجران در ایدومنی به حوادث بروکسل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی مهاجرانی که در روستای ایدومنی یونان در حداقل شرایط زندگی، انتظار بازگشایی مرز مقدونیه را می کشند، از نخستین کسانی بوده اند که روز سه

آگهی

گزارش تفصیلی

مهاجرانی که در روستای ایدومنی یونان در حداقل شرایط زندگی، انتظار بازگشایی مرز مقدونیه را می کشند، از نخستین کسانی بوده اند که روز سه شنبه به بمبگذاری های بروکسل واکنش نشان دادند.

این مهاجران که عمدتا گریختگان از جنگ داخلی در سوریه و عراق هستند بر این باورند که تکرار عملیات تروریستی در کشورهایی که آرزو دارند مقصد نهایی شان باشد، سبب ایجاد موانعی جدی در مسیرشان می شود.

یک مهاجر سوری می گوید: «من واقعا متاسفم و اینجا همه کسانی که می دانند چه اتفاقی در بروکسل افتاده ناراحت هستند. می دانید ما به همین دلیل از سوریه و عراق گریخته ایم. ما کشورها و خانه هایمان را به همین خاطر ترک کرده ایم، به خاطر داعش و بمبگذارهای انتحاری. به نظرم ما سرنوشت مشترکی داریم.»

پناهجوی دیگری که اهل کوبانی است می گوید: «البته که ما مخالف هر کسی هستیم که دیگری را می کشد. ما پناهجویان یک بحران انسانی هستیم. خانه هایمان نابود شده و آب و غذا نداریم. هر روز از بالای سرمان راکت رد شده و چه می توانیم بکنیم؟.»

حملات تروریستی سیزدهم نوامبر در پاریس، نه تنها جامعه فرانسه بلکه تمام اروپا را در شوک فرو برد. سیاستمداران اروپایی اعلام کرده اند که امروز اروپا در جنگ با تروریسم است؛ تروریست هایی که در هر لحظه و هر نقطه می توانند جان شهروندان را بگیرند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه علاوه بر وضعیت اضطراری اعلام کرد: «دومین تصمیمی که گرفته ام بسته شدن مرزها است. ما باید اطمینان یابیم که هیچ کس نمی تواند برای ارتکاب اقدامی مشابه بازگردد.»

این تمهیدات امنیتی پس از کشف گذرنامه جعلی سوریه ای یکی از بمبگذاران انتحاری افزایش یافت. وی سوم اکتبر سال گذشته میلادی از جزیره ای در دریای اژه به اروپا وارد شده بود. بر این اساس شماری از سیاستمداران و ناظران در اروپا به این پرسش پرداختند که آیا تروریست ها در میان پناهجویان باقی مانده پشت مرز یا تازه از راه رسیدگان، پنهان شده اند؟.

تنها یک روز پس از حوادث خونین پاریس، لهستان اعلام کرد که در هفته های پیش رو پناهجوی بیشتری را پذیرش نمی کند و در مرزهای شرقی خود حصار کشید. با این حال ایدومنی همچنان جایی است که برای نخستین بار مقامات یونان از مرگ کودکان و بروز بحران انسانی ابراز نگرانی کرده اند.

یکی از زنان سوری مهاجر در این روستای مرز می گوید: «آنچه امروز در بلژیک روی داده خیلی برای ما بد است، احتمالا آنها از ما بیشتر نگران می شوند و شرایط را برای مردمی که اینجا هستند سخت تر می کنند. مردم اینجا چیزی برای از دست دادن ندارند و نمی توانند بازگردند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد

واکنش‌ها به تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران در کانادا؛ ایران اقدام اتاوا را «مشمئز کننده» خواند

کانادا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کرد