Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پرسشهای پیش روی نهادهای امنیتی اروپا در زمینه کارایی مبارزه با تروریسم

پرسشهای پیش روی نهادهای امنیتی اروپا در زمینه کارایی مبارزه با تروریسم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حمله های بورکسل پرسشهای زیادی را درباره کارایی مبارزه با تروریسم پیش کشیده است. یورونیوز با کلود مونیکه متخصص در امور امنیتی گفتگویی انجام داده است

آگهی

حمله های بورکسل پرسشهای زیادی را درباره کارایی مبارزه با تروریسم پیش کشیده است. یورونیوز با کلود مونیکه متخصص در امور امنیتی گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: آیا حمله های انتحاری نشانه ضعف در مبارزه با تروریسم در بلژیک محسوب می شود؟

کلود مونیکه: مشکل در نحوه ارزیابی خطر افراد مظنون است. بلژیک دچار چنین مشکلی است. ولی این در همه جا هست. دستگاههای اطلاعاتی غرب محصول سالهای جنگ سرد هستند و برای کار کردن بر روی ساختارهایی مانند دولتها، احزاب و دفاتر سیاسی، کا گ ب، ارتش سرخ طراحی شده اند. اکنون ما با داعش روبرو هستیم که پیچپدگی خودش را داراست. ساختار کلی آنرا در دست داریم. ولی در زمینه جزییات که عملیاتی است و مربوط به میزان خطر افراد می شود کارکرد ضعیف تری داریم. زیرا با پیکارجویان ۱۰ یا ۱۵ سال پیش روبرو نیستیم، بلکه با افراد تبهکاری مانند برادران بکروی رویارو هستیم که در ظرف ۶ ماه تا یک سال افراط گرا شده اند. بنابراین کسانی نیستند که از مدتها پیش تحت مراقبت بوده باشند.

یورونیوز: بنابراین تحلیل اشتباهی از وضعیت و ارزیابی تروریسم وجود دارد؟

کلود مونیکه: به گمانم مشکلی در زمینه نحوه ارزیابی دستگاههای اطلاعاتی غربی، بویژه در بلژیک وجود دارد. مشکل فرهنگی است. باید بتوان زیر ساختهای اطلاعاتی کلاسیک را که بر روی نهادها متمرکز بود با دستگاههای پلیس که بر روی تبهکاران سازمان یافته متمرکز هستند و فرهنگ خیابان را می شناسند آمیخت. به گمانم اگر بتوان این دو را با هم آمیخت و به یک همکاری مشترک میان آنها دست یافت، شاید واضح تر بتوان وضعیت را درک کرد. زیرا برخی جوانهای خیابان به فرار عبدالسلام کمک کردند و این افراد پیکارجو نبودند. تبهکارانی سازمان یافته که به رفیقشان کمک کردند. بین سکوت پیشه کردن و یاری رساندن به دوستشان، حتی آنهایی که پیکاجو نیستند، آنها کمک به صلاح را انتخاب کردند.

یورونیوز: آیا از کشف موادی که در آپارتمان اسکاربک پیدا شد متعجبید؟

کلود مونیکه: فکر می کنم موادی که در آپارتمان اسکاربک یافت شد نشان می دهد که ما در برابر پدیده ای هستیم که که در دراز مدت آماده شده است. برای نمونه هنگامیکه می بینیم ۱۵۰ لیتر استون در آپارتمان مورد نظر بوده است. فروش این ماده آزاد است. اگر کسی یک، دو و یا سه لیتر استون خریداری کند، کسی از او چیزی نمی پرسد. ولی اگر کسی ۲۰، ۳۰ و یا ۱۵۰ لیتر استون خریداری کند، باعث شک و شبهه می شود. این امکان هست که فروشندگان، چون در جریان کاربرد این مواد قرار گرفته اند، با پلیس تماس می گرفتند. بنابراین به گمانم این مواد در ظرف هفته ها و یا ماهها خریداری شده اند.

یورونیوز: آیا دستگیری صلاح عبدالسلام احتمالا دلیل حمله های انتحاری بروکسل است؟

کلود مونیکه: به صورت مشخص حمله ها از سر انتقام نبوده اند. زیرا این مواد را ظرف سه یا چهار روز نمی توان آماده کرد. احتمال دارد که دستگیری زمان حمله را به جلو انداخته و به آن سرعت بخشیده باشد. روز جمعه صلاح عبدالسلام همراه فرد دیگری که خود تحت تعقیب بود و در آلمان بدنبال وی بودند دستگیر شد. آخرین باری که ردی از وی در دست بود به ماه اکتبر سال گذشته بر می گردد. نام وی در میان مظنونان حمله نوامبر پاریس به چشم نمی خورد. بنابراین او در حمله های پاریس دخالتی نداشته است. ظاهرا او در حال آماده کردن چیز دیگری بوده است. سه روز پیش از دستگیری این دو فرد توانستند از آپارتمانی که سمیر بوزید، یکی از برنامه ریزان حمله های نوامبر، نیز در آنجا بود بگریزند. در آن آپارتمان سلاحهای کلاشنیکف و چاشنی یافت شد. چاشنی های مشابه در حمله های بروکسل بکار رفته است. بنابراین می توان نتیجه گیری کرد صلاح عبدالسلام در جریان تمام امور در حال شکل گرفتن بوده است. احتمالا همدستهایش فکر کرده اند عبدالسلام در اینباره چیزی خواهد گفت و یا از طریق تماسهای تلفن پیدایشان خواهند کرد. از سوی دیگر، در یادداشت بکروای که کمی گنگ است او به این امکان اشاره می کند. او می گوید، اگر فورا کاری نکند همانند عبدالسلام به زندان خواهد افتاد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دومین بمب گذار انتحاری فرودگاه بروکسل شناسایی شد

افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاه های اروپا

اروپا در برابر پرسش آزادی های فردی و تشدید اقدامهای امنیتی