محکومیت نادیا ساوچنکو، خلبان اوکراینی در روسیه به ۲۲ سال زندان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
محکومیت نادیا ساوچنکو، خلبان اوکراینی در روسیه به ۲۲ سال زندان

نادیا ساوچنکو، خلبان اوکراینی در روسیه به ۲۲ سال زندان محکوم شد.

خانم ساوچنکو که پس از دستگیر شدن توسط نیروهای هوادار روسیه در شرق اوکراین در ماه ژوئن ۲۰۱۴ به روسیه تحویل داده شد، به دست داشتن در مرگ چند شهروند روس از جمله دو خبرنگار متهم بود.

پیش تر دادستان پرونده برای او که به قهرمان ملی در اوکراین تبدیل شده، درخواست ۲۳ سال زندان کرده بود.هنگامی که قاضی دادگاه در حال قرائت حکم خانم ساوچنکو بود، او یک آهنگ میهنی را با صدای بلند می خواند.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در واکنش به این حکم گفت: «اوکراین هرگز، تکرار می کنم، هرگز این دادگاه نمایشی و به اصطلاح حکم آن را به رسمیت نخواهد شناخت. من موضوع آزادی نادیا ساوچنکو و سایر گروگان های اوکراینی را چندین بار مطرح کرده ام. رئیس جمهوری روسیه آقای پوتین اعلام کرده که پس از این به اصطلاح دادگاه، آنها نادیا ساوچنکو را به اوکراین مسترد خواهند کرد. الان زمان مناسبی برای عمل به این قول است.»

رئیس جمهوری اوکراین همچنین گفته است که در مقابل آماده است تا دو نظامی روس را که به دلیل مشارکت در تجاوز مسلحانه به اوکراین در خاک این کشور دستگیر شده اند، به مسکو تحویل دهد.

آقای پوروشنکو پیش تر در توییتی نوشته بود: «من باور دارم که ما در بازگرداندن قهرمان اوکراین، نماینده مجلس و مامورمان به خانه، موفق خواهیم شد.»