باراک اوباما وارد هاوانا شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
باراک اوباما وارد هاوانا شد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه برای یک سفر ۴۸ ساعته وارد هاوانا، پایتخت کوبا شد. بانوی نخست آمریکا و دو دختر آنها مالیا و ساشا رئیس جمهوری آمریکا را در این همراهی می کنند.

وی در نخستین روز از این سفر پس از بازدید از کلیسای جامع شهر هاوانا در سفارت آمریکا در کوبا حاضر شد و نطقی را ایراد کرد. رئیس جمهوری آمریکا در این سخنان گفت: «با فرود هواپیمای ریاست جمهوری در کوبا آنهم برای نخستین بار طی سالها، اولین مرحله از دیدار تاریخی ما آغاز شد و ما شانس تاریخی را به دست آوردیم که مستقیما با مردم کوبا روبرو شویم. این دیدار برای توافقات جدید تجاری به منظور ساختن روابط میان مردم دو کشور اولین گام است و برای من فرصتی است تا چشم انداز و تصورم از بهتر بودن آینده نسبت به گذشته ای را که داشتیم نشان بدهم.»

این نخستین سفر یک رئیس جمهوری آمریکا به کوبا از سال ۱۹۲۸ به اینسوست. قرار است در این سفر گفت و گوهایی میان باراک اوباما و رائول کاسترو، همتای کوبایی وی بر سر گسترش روابط دیپلماتیک و تجاری میان دو کشور صورت بگیرد.

لغو تحریم ها علیه کوبا از مهمترین موضوعات این گفت و گوها خواهد بود. باراک اوباما پیش از این از کنگرۀ آمریکا خواسته است تحریم های وضع شده ۵۴ ساله توسط این کشور علیه کوبا را لغو کند اما جمهوریخواهان که اکثریت را در کنگره در اختیار دارند با لغو این تحریم ها مخالفند.

هیچ ملاقاتی میان رئیس جمهوری آمریکا و فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا در برنامه این سفر گنجانده نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به سفر به کوبا به روی صفحۀ توییتر خود به زبان اسپانیایی با کوبایی ها سلام و احوالپرسی کرده است.

دو کشور پس از بیش از نیم قرن قطع رابطه در تابستان سال گذشتۀ میلادی روابط دیپلماتیک خود را با بازگشایی سفارتخانه هایشان از سر گرفتند.