Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مراسم نوروز در مزار شریف برگزار شد، گزارش تصویری

مراسم نوروز در مزار شریف برگزار شد، گزارش تصویری
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مراسم جشن نوروز در شهر مزارشریف افغانستان با حضور عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ، وزیران خارجه کشورهای ترکمنستان، ازبکستان و سفیران کشورهای ایران، ترکیه و دیپلماتهای بلند پایه کشورهای خارجی برگزار شد.

عبدالله عبدالله نیز در این مراسم گفت: «حکومت در سال گذشته با مشکلات زیاد امنیتی مواجه اما درعین حال موفق شد تا همه را دفع و رفع کند. جنگ بغلان شروع شد و طالبان سعی کردند این ولایت شمالی را ساقط کند. اطراف بلخ نا امن شد و ولایت‌های همجوار را طالبان زیر آتش گرفت اما دولت همه را سرکوب کرد و از این آزمایش موفق بیرون آمد.»

وی تاکید کرد که دولت اکنون با قدرت و انرژی بیشتری، سال جدید را آغاز کرده است و آرمان‌های خود را عملی خواهد کرد.

در این مراسم عطا محمد نور، والی بلخ در جریان برگزاری مراسم بر شفافیت روند صلح در افغانستان تاکید کرد. آقای نور گفت: «مردم حق دارند بدانند که پشت صحنه گفتگوهای صلح چه می‌گذرد. اگر مساله پنهانی در این بین وجود داشته باشد مردم می‌توانند به این روند نه بگویند.»

وی یاد آور شد که سال جاری سال سختی برای مردم افغانستان خواهد بود و جنگ با هدایت نیروهای داخلی و خارجی در کشور در حال افزایش است.

عطا محمد نور گفت که اگر روند صلح در کشور با معاملات پشت پرده «آلوده» شود مردم زود آنرا کشف خواهند کرد و به آن نه خواهند گفت.

مزارشریف پنج هزار و ششصد و هفتاد و دومین سال آغاز جشن آریایی نوروز را تجلیل کرد که در این جشن هزاران تن از ولایات مختلف افغانستان و خارج از افغانستان در این جشن شرکت کرده بودند. این جشن در فضای امن برگزار شد و تاریخ برگزاری این جشن در مزارشریف به پیش از ظهور زرتشت ــ پیامبر آریایی‌ها ــ بر می‌گردد.

نوروز در بلخ و مزار شریف هنوز به همان شکوه پیشین برگزار می شود. طبق اسناد تاریخی بزرگترین جشن‌های آریایی و از جمله نوروز، در بلخ باستان برگزار می‌شده است. فرهنگیان افغان باور دارند که بر پایه اسطوره‌های ملی، پنج هزار سال پیش، در عهد یما در بلخ، جشن باستانی نوروز پایه ریزی شد.

در روزهای نخست آغاز سال، همه دشتهای بلخ و دیوار و پشت بام های گلی آن پر از گل سرخ می شود. جشن نوروز و جشن گل سرخ هر دو به یک معنی به کار می رود.

محمد عاطف آرین از مزار شریف برای یورونیوز عکس های زیر را از این مراسم تهیه و ارسال کرده است:

آگهی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساندرا کالیگارو: تمام حرفه عکاسی و خبرنگاری خود را مدیون افغانستان هستم

چرا مقام‌های شهر میلان به دنبال ممنوعیت فروش بستنی و پیتزا پس از نیمه‌شب هستند؟

آمار «دهشتناک» مرگ و میر تصادفات رانندگی در نوروز؛ ایران و اتحادیه اروپا به هم رسیدند