رئیس جمهوری پیشین برزیل در مرکز بحرانی تازه

رئیس جمهوری پیشین برزیل در مرکز بحرانی تازه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا سیاستمداری است که از سال ۲۰۰۳ میلادی به این سو در وضعیت سیاسی و اقتصادی جامعه برزیل نقش به سزایی ایفا کرده است. وی چهره

آگهی

لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا سیاستمداری است که از سال ۲۰۰۳ میلادی به این سو در وضعیت سیاسی و اقتصادی جامعه برزیل نقش به سزایی ایفا کرده است. وی چهره ای است که حزب کارگر را به راس هرم سیاسی این کشور رساند.

این رئیس جمهوری پیشین اکنون در مرکز بحرانی قرار دارد که جامعه این کشور را دوپاره کرده است.

شش سال پس از خروج از قدرت، هفته گذشته دادستانی برزیل اتهاماتی را درخصوص پول شویی و فساد علیه وی مطرح کرد. او تمامی این اتهامات را رد کرده است.

اعلام این اتهامات در پی تحقیق و تفحص جامع درباره شرکت نفتی پتروبراس و نیز هزینه های کمپین انتخاباتی حزب کارگر بوده است.

ناظران سیاسی از این چهره جناح چپ برزیل به عنوان مهمترین مربی دیلما روسف، رئیس جمهوری کنونی این کشور یاد می کنند.

اگرچه نام لولا دا سیلوا در دو تحقیق قضائی آمده و مدت کوتاهی نیز در بازداشت به سر برد با این همه تنها چند روز پس از آزادی اش، خانم روسف او را به دولت بازگرداند.

این امر سبب مصونیت وی از زندانی شدن به دستور قاضی فدرال می شود که تحقیق و تفحص از پرونده رسوایی پتروبراس را برعهده دارد. بر اساس قوانین برزیل، اعضای هیات دولت تنها از سوی دیوان عالی دادگستری می توانند مورد تفحص قرار گیرند.

یک روز پیش از آنکه لولا دا سیلوا در دادگاه فدرال برای سوگند حاضر شود، یکی از گفتگوهای تلفنی وی با رئیس جمهوری افشا شد که در آن درخصوص همین موضوع و دلیل انتصابش در هیات دولت حرف زده شده است.

افشای این گفت و گوی تلفنی به دامنه نارضایتی ها افزود و بهانه ای تازه به مخالفان دولت داد تا خواستار کناره گیری دیلما روسف از قدرت باشند. از پیامدهای دیگر این افشاگری، طرح نمایندگان پارلمان برای استیضاح رئیس جمهوری بوده است.

از ماه دسامبر سال گذشته میلادی تاکنون، مخالفان با مطرح کردن اتهاماتی، درتلاش برای استیضاح رئیس جمهوری بوده اند. مخالفان دولت می گویند که خانم روسف از قوانین بودجه تخطی کرده و از منابع دولتی برای کمپین انتخاباتی ۲۰۱۴ استفاده کرده است.

Who's #Lula da Silva? Sharing my profile of the former president of #BrazilCNN</a> <a href="https://t.co/brCnO3L4Tr">https://t.co/brCnO3L4Tr</a> <a href="https://twitter.com/blogplanalto">blogplanaltodilmabr</a></p>&mdash; Rafael Romo (RafaelRomoCNN) March 18, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قاضی برزیلی حکم رئیس جمهور روسف را به چالش کشید

انتشار نوار مکالمات روسف و داسیلوا هزاران نفر را به خیابان ها کشید

لولا داسیلوا؛ از بازداشت به اتهام فساد تا وزیر شدن در کابینه برزیل