انتشار نوار مکالمات روسف و داسیلوا هزاران نفر را به خیابان ها کشید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتشار نوار مکالمات روسف و داسیلوا هزاران نفر را به خیابان ها کشید

انتصاب لوئیز لولا داسیلوا به یک پست عالیرتبۀ دولتی از سوی دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل اعتراض مخالفان دولت را برانگیخته است.

قاضی دادگاهی که رسیدگی به اتهامات فساد مالی و اختلاس شرکت دولتی پتروبراس را به عهده دارد روز چهارشنبه و پس از انتصاب وی به این سمت، نوار ضبط شده ای را منتشر کرد که در آن رئیس جمهوری برزیل این پست دولتی را به رئیس جمهوری سابق این کشور پیشنهاد می کند.

پس از انتشار این مکالمات، بیش از ۲۰۰۰ نفر در خیابان های برازیلیا تظاهرات کردند که با درگیری میان پلیس و تظاهرات کنندگان همراه بود.

مخالفان می گویند این امر برای دادن مصونیت سیاسی به لوئیز لولا داسیلوا به منظور جلوگیری از دادگاهی شدن به اتهام فساد و دریافت رشوه صورت گرفته است.

دفتر دیلما روسف در بیانیه ای انتشار مکالمات مزبور را «توهین به حقوق و اختیارات ریاست جمهوری» نامیده و تاکید کرده «تمامی اقدامات قضایی علیه نقض آشکار قانون و زیر پا گذاشتن قانون اساسی از سوی این قاضی» صورت خواهد گرفت.

لوئیز لولا داسیلوا هفتۀ گذشته از سوی پلیس برای ادای پاره ای توضیحات در رابطه با رسوایی مالی شرکت نفتی پتروبراس احضار شده بود. پس از آن بود که دادستان های برزیل وی را رسما در رابطه با این پروندۀ اختلاس متهم کردند. وی همچنین متهم است که آپارتمانی را بدون پرداخت هیچ مبلغی از یک شرکت فعال در زمینۀ ساخت و ساز ویلاهای ساحلی دریافت کرده اما رئیس جمهوری سابق برزیل با رد این اتهامات می گوید این آپارتمان به وی تعلق ندارد.

با انتصاب به این مقام دولتی، رسیدگی به اتهامات رئیس جمهوری سابق برزیل تنها در چهارچوب اختیارات دیوان عالی برزیل قرار می گیرد و لوئیز لولا داسیلوا از پاسخگویی به پلیس و دادگاههای محلی دور خواهد ماند.