ایران یکصد و پنجمین کشور شاد جهان

ایران یکصد و پنجمین کشور شاد جهان
نگارش از Ali Kheradpir با استفاده از  SDSN
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانمارک شادترین کشور جهان شناخته شد و بروندی در انتهای جدول است

آگهی

ایران در تازه ترین گزارش درباره شادترین کشورهای جهان در جایگاه ۱۰۵ قرار دارد. در حالی که جایگاه ایران نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی ۵ رتبه ارتقا یافته، شبکه راهکارهای توسعه پایدار، در سال جاری میلادی دانمارک را در رتبه نخست و بروندی را در آخرین رتبه در میان ۱۵۶ کشور جهان قرار داده است.

این چهارمین گزارشی است که این شبکه درباره «شادی» در کشورها تهیه می کند. در سال گذشته میلادی سوئیس شادترین کشور بود با این حال امسال دانمارک باری دیگر توانست به جایگاه خود در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بازگردد.

پس از دانمارک کشورهای سوئیس، ایسلند، نروژ و فنلاند قرار دارند وکانادا، هلند، زلاندنو، استرالیا و سوئد نیز در میان ۱۰ کشور شاد جهان هستند. تنها تغییری که در میان این ۱۰ کشور در قیاس با گزارش ۲۰۱۵ دیده می شود مربوط به پیشی گرفتن مجدد دانمارک نسبت به سوئیس است.

ایالات متحده آمریکا نیز در حالی سیزدهمین کشور شاد تشخیص داده شده که در این گزارش نسبت به سال گذشته میلادی دو رتبه جایگاهش را ارتقا داده است. از سوی دیگر اگرچه از بروندی در انتهای جدول شادترین کشور یاد شده با این حال وضعیت مردم افغانستان، توگو و سوریه نیز بهتر نیست.

اکنون و در پی تهیه گزارش درباره کشورهای شاد جهان طی چهار سال گذشته، از شادی به عنوان یکی از شاخص های اصلی کیفیت توسعه انسانی یاد می شود.

The World Happiness Report 2016 Update has ranked Finland fifth, a move up of one place! https://t.co/ly0wJhQblmpic.twitter.com/evg6AvBeGA

— Discovering Finland (@DiscoverFinland) March 17, 2016

جلب توجه و علاقمندی بسیار در سطح بین المللی به این گزارش هاسبب شده است تا شمار قابل توجهی از دولت ها و سازمان ها از این اطلاعات و نتایج ارایه شده برای تعیین سیاست هایی در راستای پیشبرد و پشتیبانی «زندگی بهتر» استفاده کنند.

امسال برای نخستین بار در گزارش کشورهای شاد جهان، از نقش ویژه اندازه گیری و پیامدهای نابرابری توزیع رفاه در میان کشورها و مناطق متفاوت یاد شده است. از این رو می توان این پژوهش نوپا را رو به پیشرفت و گسترش دانست. در گزارش های پیشین، «شادی» در قیاس با درآمد، فقر، آموزش و سلامتی به عنوان عاملی در شاخص رفاه انسانی یاد شده و جداگانه اندازه گیری شده است.

مطالعات نشان می دهد که انسان ها در جوامعی شادتر زندگی می کنند که «نابرابری شادی» کمتر است. همچنین نابرابری شادی در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ نسبت به سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ در بیشتر کشور ها و تقریبا در همه مناطق جهان افزایش داشته است.

Australians among the world's most happy according to World Happiness Report 2016 https://t.co/rI2ppzl12g

— smh.com.au (@smh) March 16, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام یکصد وهفتم شهروندان ایران در رضایت از زندگی

روزی چند عدد تخم‌‌مرغ می‌توان خورد؟ متخصصان تغذیه پاسخ می‌دهند

اتحادیه اروپا شاخه نظامی حماس را تحریم کرد