تجمع تاتارها در کی یف در دومین سالگرد الحاق کریمه به روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تجمع تاتارها در کی یف در دومین سالگرد الحاق کریمه به روسیه

در دومین سالگرد انضمام کریمه به روسیه، تعدادی از تاتارهای این منطقه که مجبور به ترک این شبه جزیره شده اند تجمعی را در پایتخت اوکراین برگزار کردند. تجمع کنندگان آدمک هایی را حمل می کردند که به روی آنها نام فعالان کشته شده یا مفقود شدۀ طرفدار اوکراین طی دو سال گذشته از جمله رشات آمتوف نوشته شده بود.

شبه جزیرۀ کریمه پس از تحولات اوکراین و سقوط دولت نزدیک به روسیه اعلام استقلال کرد و پس از برگزاری یک همه پرسی در مارس ۲۰۱۴ ضمیمۀ روسیه شد. در پی این امر نزدیک بیش از ۲۵ هزار نفر که بیشتر آنها نیز از تاتارهای کریمه هستند دست به کوچ اجباری زدند.

جمالا که تاتار تبار است و مجبور به ترک کریمه شده است نمایندگی اوکراین را در مسابقات موسیقی یوروویژن به عهده دارد. او ترانه ای را با نام «۱۹۴۴» در این مسابقات اجرا خواهد کرد که به اخراج تاتارهای کریمه به دستور استالین، رهبر شوروی سابق اشاره دارد.

جمالا می گوید: «هدف من از مطرح کردن این موضوع این است که داستان خانواده ام و داستان تاتارهای کریمه را روایت کنم. شاید اینگونه بتوان مانع از تکرار چنین اتفاقاتی در آینده شد. من می خواهم که تاریخ به مردم درس بدهد.»

الحاق کریمه به روسیه که با تحولات جدایی طلبان در شرق اوکراین همراه بود، موجب وضع تحریم هایی علیه مسکو شده است.

خبرنگار یورونیوز از کی یف می گوید: «بازگشت کریمه به اوکراین این روزها تحت الشعاع [بحران اقتصادی و وقایع شرق کشور] قرار گرفته و مشکل هزاران نفر از مردم این شبه جزیره که کوچ کرده اند هنوز پابرجاست، مشکلاتی نظیر بیکاری که آنها را مجبور می کند با مقرری اندک روزگار بگذرانند.»

ادارۀ کریمه در سال ۱۹۵۴ به جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین که یکی از جماهیر شوروی سابق بود واگذار شد. این شبه جزیره در سال ۱۹۹۱ به عنوان یک جمهوری خودمختار تابع کی یف بود. کشورهای غربی تحریم هایی را نیز علیه این شبه جزیره و مقامات دولت کریمه به اجرا گذاشته اند که روابط تجاری با این شبه جزیره را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.