در آستانه نشست بروکسل، ورود پناهجویان به یونان و ایتالیا ادامه دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
در آستانه نشست بروکسل، ورود پناهجویان به یونان و ایتالیا ادامه دارد

ورود پناهجویان به بندره پیره در یونان ادامه دارد و مسیر اروپا از طریق بالکان به روی آنها همچنان بسته است.

در آستانه نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل٬ سازمان های غیر دولتی متعددی مخالفت خود را با طرح پیشنهادی ترکیه اعلام کرده اند. آنکارا این طرح را در راستای همکاری با اتحادیه اروپا برای حل مساله مهاجرت پیشنهاد کرد و به موجب آن در ازای بازگرداندن هر مهاجر غیرقانونی که از طریق ترکیه وارد یونان شده٬ اتحادیه اروپا باید یک پناهجوی سوری را به عنوان مهاجر قانونی بپذیرد. این طرح قرار است روز پنجشنبه در نشست بروکسل به بحث گذاشته شود.

همزمان ماتئو رنزی٬ نخست وزیر ایتالیا با استقبال از مذاکره در زمینه همکاری ترکیه بر سر مساله مهاجرت٬ ضرورت پایبندی به ارزشهای بنیادی اتحادیه اروپا را یادآور شد و گفت: «اروپایی که به کره مریخ می رود در ایدومنی گرفتار شده و به تماشای نوزدای نشسته که در اردوگاه پناهجویان به دنیا آمده و مادرش او را با یک بطری آب می شوید. ما به اروپایی نیاز داریم که ضمن حفظ انسجام و پایبندی به ارزشهای بنیادی تصمیم گیری بر سر توافق با ترکیه را آسانتر کند.»

این درحالی است که کمیسیون اروپایی روز چهارشنبه اطمینان داد که پیشنهاد ترکیه با قوانین و موازین بین المللی مغایرت ندارد.

از سوی دیگر بیش از ۶۰۰ پناهجو و مهاجر که توسط یک کشتی آلمانی از آبهای مدیترانه نجات یافته بودند روز چهارشنبه وارد بندر پوتسایو در ایتالیا شدند. ایتالیا سال گذشته در میان شرکای خود تاوان زیادی را برای ورود غیرقانونی مهاجران پرداخت و برای مقابله با مساله مهاجرت خواستار یک راه حل اروپایی شده بود.