Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عوامل محیطی، عامل مرگ بیش از ۱۲ میلیون نفر

عوامل محیطی، عامل مرگ بیش از ۱۲ میلیون نفر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بر اثر وجود شرایط محیطی ناسالم و نامناسب می میرند. گزارشی که تحت عنوان

آگهی

بر اساس گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بر اثر وجود شرایط محیطی ناسالم و نامناسب می میرند.

گزارشی که تحت عنوان «جلوگیری از بیماری از طریق محیط سالم، بررسی جهانی بیماری ناشی از خطرات محیطی» منتشر شده است نشان می دهد که شمار مرگ و میر ناشی از «بیماریهای غیرقابل انتقال» حدود ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار مورد از این تعداد را تشکیل می دهد.

«بیماریهای غیرقابل انتقال» مثل سکته مغزی، بیماری قلبی و سرطان عامل حدود دو سوم مرگهای ناشی از محیط ناسالم هستند.

محیط ناسالم، کودکان و افراد سالمند را بی
ش از گروههای دیگر سنی تهدید می کند. کودکان زیر پنج سال و سالمندانی که بین ۵۰ تا ۷۵ سال سن دارند، گروههای آسیب پذیر محسوب می شوند.

راه مقابله چیست؟

این گزارش اشاره می کند که راههای اثبات شده ای برای بهبود شرایط محیطی وجود دارد. به عنوان نمونه می توان از فناوریهای پاکیزه استفاده کرد. یا برای پخت و پز یا گرم کردن خود به سراغ روشهایی رفت که از سوختهایی استفاده می کنند که کمتر محیط زیست را آلوده می کنند.

قوانین ضدسیگار کمک می کنند

قوانینی که در راستای محدودکردن سیگار کشیدن وضع می شوند بخصوص به افرادی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند کمک زیادی می کند که کمتر از شرایط محیطی آسیب ببینند. نتیجه وضع چنین قوانینی کاهش چشمگیر در میزان بیماریهای قلبی و عروقی است.

تاثیر معماری و شهرسازی

تغییر نحوه طراحی شهرها، سیستم حمل و نقل عمومی و معماری خانه ها در راستای بهبود شرایط محیطی، می تواند با کاهش آلودگی هوا منجر به کاهش خطر مرگهای ناشی از خطرات محیطی بشود. شهرسازی مناسب همچنین می تواند باعث تشویق شهروندان به فعالیتهای بدنی بیشتر در شهر بشود که در نهایت هدف مورد نیاز این گزارش را برآورده می کند.

بر اساس این گزارش، بسیاری از شهرهای دنیا توصیه های ارائه شده را از قبل به کار بسته اند. به عنوان نمونه شهر کوریتیبای برزیل سرمایه گذاری گسترده ای بر سیستم اتوبوس «بی آر تی» کرده است. در این شهر همچنین تاکید ویژه ای بر فراهم کردن مسیرهای مناسب برای پیاده روی شده است.

با وجود این که میزان آلودگی هوا در این شهر در نیم قرن گذشته پنج برابر شده است، هنوز آلودگی هوا در این شهر از بسیاری از شهرهای در حال توسعه دیگر کمتر است و امید به زندگی در این شهر دو سال بیش از متوسط امید به زندگی در شهرهای دیگر برزیل است.

در زمینه بهداشت آب و فاضلاب، شهر آماراپوری در نپال یکی از شهرهایی است که به پیشرفتهای چشمگیری دست پیدا کرده است. مقامهای این شهر برای همه خانه ها توالت ساختند تا خطر بیماریهای ناشی از عدم وجود توالت بهداشتی کاهش پیدا کند.

مسیر سلامتی

در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت با همکاری با کشورهای دیگر تلاش می کند تا آلودگی هوا را در محیطهای بسته و باز کاهش دهد. در نشست این سازمان که حدود دو ماه دیگر برگزار می شود، «نقشه راهی» برای بهبود بهداشت در بخش بهداشت و سلامت ارائه خواهد شد که هدف آن کاهش خطرات ناشی از آلودگی هوا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

سطح امید به زندگی در اتحادیه اروپا به ۸۱.۵ سال رسید

آیا مصرف به‌اندازه الکل برای سلامتی مفید است؟