چهارشنبه‌سوری: استقرار آتش‌نشانان در تهران و فتوای خامنه‌ای

چهارشنبه‌سوری: استقرار آتش‌نشانان در تهران و فتوای خامنه‌ای
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همزمان با فرا رسیدن چهارشنبه سوری، سایت دفتر رهبر جمهوری اسلامی در بخش «احکام روزانه»، پاسخ علی خامنه‌ای به استفتائی درباره چهارشنبه سوری را منتشر کرد.

این سایت در قالب یک پرسش و پاسخ نظر خامنه‌ای را چنین نوشته است:

«سوال: نظر مبارک را در مورد چهارشنبه سوری بیان فرمایید؟ جواب: چهارشنبه سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و مناسب است از آن اجتناب شود.»

در همین حال اکبر هاشمی رفسنجانی در اینستاگرام و توییتر خود با انتشار عکسی با موضوع چهارشنبه‌سوری نوشت: «به عقل مردم اعتماد کنیم. یک جایی را ما ببندیم مردم چندین جای دیگر را باز می کنند. خیلی جاها دخالت ما لازم نیست. واقعا باید خیلی امور را موکول کنیم به عقل خود مردم.»

به عقل مردم اعتماد کنیم

یک جایی را ما ببندیم #مردم چندین جای دیگر را باز می کنند. خیلی جا… https://t.co/hbymHys6aWpic.twitter.com/HLWZwUcjzg

— هاشمی رفسنجانی (@rafsanjani_fa) March 14, 2016

ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید حکومت ایران نیز امروز سه‌شنبه ۲۵ اسفند ماه گفت: «افراد نادان آداب خرافه‌ای مثل چهارشنبه‌سوری را وارد زندگی کرده‌اند که باید از آن پرهیز کرد.»

وی افزود: «اشخاصی که ترقه‌های پر سر و صدا در خیابان پرتاب می‌کنند، بدانند باید در روز قیامت پاسخگوی اعمال خود باشند.»

چهارشنبه‌سوری که با نام‌های چهارشنبه آخر سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می‌شود یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود. واژه «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه (نام یکی از روزهای هفته) و سور به معنای جشن و شادی ساخته شده است.

بر همین اساس امروز سه‌شنبه ۲۵ اسفند آخرین شب چهارشنبه سال ۱۳۹۴ و مطابق رسوم ایرانیان «شب چهارشنبه سوری» است. جشن‌ها و آتش‌بازی‌های این آیین باستانی همواره از سوی بسیاری از روحانیون و نهادهای حکومتی تقبیح شده است. با این حال مردم همه ساله آن را برگزار می‌کنند و در دهه‌های اخیر هم بسیاری از جوانان و نوجوانان با ترقه‌های مهیب این جشن را برگزار می‌کنند.

همین مساله باعث شده تا معمولا این مراسم با حوادثی همراه باشد. در این رابطه امروز سخنگوی سازمان آنش‌نشانی تهران اعلام کرد در ۱۰۳۷ نقطه از شهر تهران نیروهای این سازمان استقرار می‌یابند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، جلال ملکی، ضمن اعلام این خبر افزود: امشب نیروهای این سازمان در سطح شهر در آماده‌باش کامل به‌سر می‌برند.

به گفته سخنگوی آتش‌نشانی تهران امسال عوامل شهرداری نیز به خاموش‌کننده‌های دستی مجهز شده تا در صورت بروز حادثه اقدام لازم را به‌عمل آورند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوادث چهارشنبه سوری در ایران ۹ کشته و حدود ۲ هزار مصدوم برجای گذاشت

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد

ساعات پرالتهاب برای ایران و خاورمیانه؛ از گزارش حمله «قریب الوقوع» تا لغو برخی پروازهای تهران