Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ناتوانی ترکیه و یونان در مبارزه با موج پناهجویان

ناتوانی ترکیه و یونان در مبارزه با موج پناهجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نگاهی به رسانه های اروپا در تازه ترین نشست وزیران کشور و دادگستری اتحادیه اروپا در بروکسل به منظور جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران از مسیر ترکیه به

آگهی

نگاهی به رسانه های اروپا

در تازه ترین نشست وزیران کشور و دادگستری اتحادیه اروپا در بروکسل به منظور جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران از مسیر ترکیه به یونان، به آنکارا کمک مالی پیشنهاد شد.

شبکه اول تلویزیون رای ایتالیا در اینباره گزارشی تهیه کرده که نشان می دهد توافق ترکیه و اتحادیه اروپا از نگاه مهاجرانی که اکنون در اردوگاه ایدومنی در یونان به سر می برند، به سودشان نیست.

بیش از ۱۴ هزار مهاجر که نیمی از آنان کودک هستند در حالی چشم امید به ادامه سفرشان دارند که مرز یونان با مقدونیه بسته است.

یکی از این مهاجران می گوید: «ما امیدواریم که این نشست منجر به بازگشایی مرز شود. اگر من به ترکیه بازگردانده شویم به سوریه بر می گردم و مثل حیوان با ما برخورد می شود. دو هزار نفر در یک سالن ورزشی اسکان داده شده اند که پنجره ای ندارد.»

دیگری که همراه با گربه اش قصد ادامه سفر دارد می گوید: «اگر مجبور هم بشوم به ترکیه برنمی گردم. من آنجا آزار دیده ام. کسانی مرتبط با داعش آنجا هستند و دنبالم می گردند و اگر مرا پیدا کنند، می کشند.»

مهاجری دیگر حتی علاقه ای به حرف زدن درباره بازگشت به ترکیه ندارد و توضیح می دهد که چگونه می تواند از مسیر ایتالیا خود را به آلمان برساند.

به گزارش خبرنگار تلویزیون رای «اردوگاه ایدومنی در حال هرچه بزرگ تر شدن است. مردم روی گل و لای زندگی می کنند. شب گذشته ۱۴ کودک بستری شدند و حالا نیز برای شبی سرد آماده می شوند.»

از سفر غیرقانونی ۴۲ تن از اتباع سوریه شامل بیش از ۱۰ کودک، روز چهارشنبه به یونان جلوگیری شد. با وجود تشدید نظارت گارد ساحلی ترکیه موج مهاجرت پناهجویان ادامه دارد.

شبکه دوم تلویزیون فرانسه در گزارشی نشان می دهد که همه این مهاجران تنها یک هدف دارند و آن هم رسیدن به اروپا است.

سواحل یونان با وسعت هشت کیلومتر هر روز شاهد مهاجرانی است که برخی از آنان جلیقه های نجات به تن کرده اند و تنها در چند صدمتری مقر گارد ساحلی به دریا می زنند.

مهاجران در میان درخت ها پنهان می شوند و تا فرا رسیدن شب در انتظار می مانند. پس از آن شانس خود را امتحان می کنند. این روز ها گارد ساحلی بیش از پیش بر مرز آبی خود نظارت می کند.

اگرچه هر روز نیروهای گارد ساحلی عده ای از این مهاجران را متوقف می کنند ولی این امر سبب توقف موج مهاجرت غیرقانونی از مسیر دریا نشده است.

مهدی تاکنون یازده بار تلاش کرده است و می گوید که هیچ چیز جلودارش نخواهد شد. وی می گوید: «ما آماده ایم تا هر خطری را بپذیریم. با وجود خطرناک بودن حتی اگر لازم باشد نیمه شب هم این کار را می کنیم.»

به گزارش خبرنگار شبکه دوم تلویزیون فرانسه «امشب از ساحل، قایق های گشت ترکیه دیده نمی شوند و به سختی می شود گفت که تشدید نظرات روزانه برای این مهاجران محدودیت ایجاد کرده است. تنها در هفته های اخیر ۱۵۰۰ تا ۲ هزار مهاجر ترکیه را به قصد اروپا ترک کرده اند.»

جزایر یونان و افزایش مخاطرات

تلویزیون ار ت اس گزارشی در جزایر یونان تهیه کرده است. در این گزارش آمده که طی فقط ۳۰ دقیقه ۳ قایق به لسبوس رسیده و اغلب قایق نیروهای امداد پشت سرشان در حرکت بوده است.

ساعت شش صبح در ساحل ساموس، نگرانی در چهره ها دیده می شود. مثل هر بامداد، تیم امدادگران سوئدی در جستجوی قایق های مهاجران است.

آگهی

متیو که تجربه ای جهانی را پشت سرش دارد توضیح می دهد که چرا جزیره ساموس، خطرناک است. وی می گوید: «این جزایر بسیار تماشایی و زیبا هستند. کوهای بلند و صخره ها دیده می شوند و بسیاری از قایق ها به مناطقی غیرقابل دسترسی می رسند. برای مثال شب گذشته وقتی که تعدادی مهاجر در تلاش بودند تا در تاریکی مسیرشان را بیابند چند متر بالای یک صخره گیر کردند و سر رسیدن امدادگران برای نجاتشان غیرمنتظره بود. این دو کودک وحشت زده سرانجام پدرشان را یافتند.»

با این حال بیشتر عملیات نجات که اغلب در کمک به گارد ساحلی یونان انجام می شود به این اندازه خطرناک نیست زیرا این تیم پیش از آنکه وضعیت غیرقابل کنترل شود وارد عمل می شود. کودکان که شمارشان در تصور نمی گنجد، برای امدادگران در اولویت هستند.

خبرنگار تلویزیون ار ت اس گزارش می دهد: «جزیره ساموس یکی از جزایری است که رسیدن به آنجان بسیاری از مهاجران را در دریای اژه گرفته و خط ساحلی صخره ای، آن را به دامی برای مهاجران بدل کرده است.»

از اکتبر سال گذشته این گروه سوئدی که بودجه اش با اعانه تامین می شود، ۱۶۰۰ مهاجر را نجات داده اند و ماموریتشان تا پایان تابستان ادامه خواهد یافت.

کودکان در خط مقدم

آگهی

کودکان در روستای ایدومنی یونان موضوع گزارش تلویزیون اسپانیایی زبان ته و است. چهل درصد پناهجویان در ایدومنی کودکان هستند که از سرما و بیماری رنج می برند.

در این روستا نزدیک به ۱۴ هزار تن در گل و لای زندگی می کنند و سازمان های غیردولتی مانند پزشکان بدون مرز در تلاش برای یاری رساندن به آنان هستند.

تهیه غذا و آب آشامیدنی هم از جمله کمک های غیردولتی است که فقط به زنده ماندن آنان کمک کرده است.

ماریا یکی از داوطلبان کمک به مهاجران است که می گوید: «هر روز، برای هر نفر یک کنسرو تن ماهی و نصف کاسه سوپ توزیع می کنیم.»

صد ها پناهجو برای دریافت سوپ و غذاهای گرم محلی در صفوفی طولانی می ایستند. ماریا با اشاره به این شرایط ناگوار می افزاید: «این وضعیتی است که در پی کاهش پول و اعانه ها می بینیم.»

آگهی

موضوع دیگر، سلامتی و بهداشت است که به ویژه کودکان با آن درگیرند. پزشکان هشدار داده اند که ۷۰ درصد کودکان بر اثر سرما و دود دائمی ناشی از روشن کردن آتش بیمارند.

مسیر مهاجران به سوی کشورهای حوزه بالکان مسدود است و مشخص نیست که یونان می خواهد با این اردوگاه چه کار کند. دو هفته پیش از این مهاجران را جا به جا کردند ولی آن زمان شمارش هزار تن بود و حالا به ۱۴ هزار رسیده و رو به ازدیاد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسابقات یورو ۲۰۲۴؛ اسپانیا مقتدرانه شروع کرد، ایتالیا گام اول را لرزان برداشت

قیمت آبجو در سراسر اروپا؛ تماشاگران مسابقات فوتبال یورو ۲۰۲۴ چقدر می‌پردازند؟

نکات بهداشتی توصیه شده پیش از سفر به کشوری اروپایی که در آن تب دنگی شایع است